Темата коментират международният анализатор Тончо Краевски и мениджърът „Човешки ресурси” Петър Петров
Законодателните промени относно понятията „майка” и „баща” във Франция разбуниха духовете не само в страната на Молиер, но и у нас.
„За мен има два анализа на ситуацията – ляв и десен. И двата са против тази промяна. Според десния, зад понятията „майка” и „баща” стоят не просто две думи, които се изчерпват с речниковото си значение, а стоят хиляди години култура, традиции, всички образи, които влагаме в образа на майката и бащата в изкуството, това, което са създали нашите предци. Както по време на Френската революция обезглавявайки краля, французите не обезглавяват само едни човек, а хилядолетна политическа традиция. По същия начин когато махнеш понятието „майка” и „баща”, ние обезглавяваме хиляди години обществена традиция”. Това коментира за предаването "Плюс-Минус. Коментарът след новините" международният анализатор Тончо Краевски.
Ще бъдат ли премахнати понятията „майка” и „баща” във Франция?
Вторият анализ според него е левият. Според председателя на Асоциацията на еднополовите двойки, които осиновяват деца във Франция, тази категоризация създава конкуренция – кой ще бъде "родител 1" и кой ще бъде "родител 2". „Двете понятия „майка” и „баща” са различни, но са в симбиоза. А ако са „родител 1” и „родител 2” се получава конкуренция и подтискане”, каза още Краевски.
Франция напът да премахне "майка" и "баща" от училищните документи
Според мениджъра „Човешки ресурси” Петър Петров дискусията около понятията е „буря в чаша вода”. "По цял свят има майки и майки, които гледат деца, татковци и татковци, които гледат деца. Дали ни харесва или не – това се случва. В над 45 държави това е законно. Когато отидеш на родителска среща това дали си „родител 1” или „родител 2” е чисто административен процес, който се надявам французите да решат”, коментира още той.
Още по темата гледайте във видеото.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.
Редактор: Росана Манева