Извънредното положение беше обявено на 13 март, а мярката пада на 13 май
От тази нощ България вече няма да е в извънредно положение. Безпрецедентната мярка пада точно в полунощ. Какво се промени, как живяхме през последните 60 дни и кое от ограниченията ще остане още дълго с нас?
Извънредното положение пада, част от мерките остават
Последните два месеца бяха изпитание за мнозина и несъмнено промениха начина ни на живот. Всичко започна в петък 13-ти март. С влизането на извънредното положение затвориха голяма част от търговските обекти. Банско беше първият цял град, поставен под карантина. Разходките в парка се оказаха забранени, а областните градове - затворени с КПП-та като във военен режим. Светлина в тунела се видя на Гергьовден, който освен Ден на храбростта, се оказа и ден на драстично разхлабване на мерки.
Минути преди полунощ на 13 март премиерът Бойко Борисов обяви, че единствено и само дисциплина, единствено и само мобилизацията, могат да ни помогнат в тази ситуация. Минути след извънредния среднощен брифинг, много хора хукнаха към денонощните магазини, за да се запасят. А от щаба втвърдиха тона.
ОКОНЧАТЕЛНО: Правителството ще обявява извънредна епидемична обстановка
"Към нас се задава една епидемия, която е с невиждана ярост в човешката история. Ще се загубят човешки животи и то на тези, които обичаме", заяви тогава началникът на Националния оперативен щаб ген.-майор проф. Венцислав Мутафчийски.
Дни по-късно се стигна до безпрецедентно затваряне на цял град. Банско беше обявен за огнище и поставен в пълна изолация. След като моловете затвориха, хората се пренесоха в парковете. Въпреки съветите да няма стурпавния, такива бяха на лице. Резултатът - на 21 март бяха затворени парковете в цялата страна, а полиция блокира пътищата към областните центрове.
Какви бяха мерките и забраните у нас през последните близо два месеца?
Безпрецедентната ситуация накара първите мъже в държавата да построят дипломатически мост между Дондуков 1 и Дондуков 2. Основите му рухнаха броени дни по-късно, когато Радев се обяви против удължаването на извънредното положение. Ден по-късно, премиерът контрира. Надеждата отстъпи. Новият начин на живот се оказа предизвикателство за мнозина. Но мерките останаха в сила
Въпреки КПП-та, мнозина се отправиха към родните градове и села за Великден. Последва предупреждение.
"След това, като стане както в другите държави - да използват хладилните камиони не за месо, а за съхранение на трупове, или площадките, на които се пързалят децата, да бъдат морги", предупреди премиерът Борисов.
ИЗВЪНРЕДНОТО ПОЛОЖЕНИЕ ПАДА: Какво беше постигнато с него?
Хората обаче продължиха да пътуват. Докато София не попадна под пълна блокада. Дори православният свят посрещна Възкресение Христово при строги мерки за сигурност. Малцина избраха да отидат до храма, за да се помолят.
Заради молитвите или не, дойдоха по-добрите дни. А премиерът дори запя . От Щаба пк се извиниха, че поднасят лоши вести. Мерките започнаха да се разхлабват. На Гергьовден КПП-тата паднаха, а заведенията отвориха врати, по нов режим и само на открито. След тях отвориха театрите и кината.
Репортер; Благой Цицелков
ВСИЧКО ЗА КОРОНАВИРУСА У НАС И ПО СВЕТА ЧЕТЕТЕ ТУК
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.
Редактор: