Според него поставянето на условия за грантовете вероятно ще е „малкото камъче, което ще обърне каруцата”

„Разделението в ЕС достига до своя пик. Той всъщност вече не се разделя на Изток и Запад, а на Югоизток срещу Северозапад. Южните държави, в това число и Испания, Италия и Гърция, вече пети месец се справят сами с тази криза”, заяви бившият зам.-външен министър Милен Керемедчиев. Той вече е с отрицателен тест за коронавирус. За болестта разказа, че е преминала леко, като летен грип.

Срещата на върха на ЕС продължава и днес

Според него, щом се е стигнало до там Урсула фон дер Лайен да се извини в италианските медии, за това, че ЕС закъснява с помощта си за една от най-засегнатите, но и една от най-силните страни членки, значи се е стигнало до голямо разединение.

„Пострадването на италианската икономика дърпа надолу и еврозоната, и европейската икономика. В момента близо 40% от италианците искат страната да напусне ЕС. Типично по европейски ние бягаме след събитията, както бягахме и от мигрантската криза”, смята Керемедчиев.

Борисов пред ЕС: Погрешно е да считаме, че сме в края на пандемията (ВИДЕО)

Той обясни, че решенията на т. нар. „пестелива четворка” са продиктувани от исканията на гласоподавателите им.  Според него поставянето на условия за грантовете вероятно ще е „малкото камъче, което ще обърне каруцата”.

„В момента тази четворка, която се оформя като център на опозиция, намери начин да прокара тази сфера на влияние. До момента те не намираха механизъм как да контролират по-разюздените бюджети. Сега намериха пандемията за механизъм да обуздаят по-недисциплинираните. Доколкото има предложение, което се приема от Италия, в 4-седмичен срок трябва да бъдат представени различните програми на всяка държава и Европейският съвет, през ЕК , трябва да одобрява тези планове. Ако България каже, че иска да подпомогне туризма и други отрасли, ЕК ще има 4 седмици да одобри или не, а Нидерлания иска всяка страна членка да може да наложи вето на това решение”, обясни бившият зам.-министър.

Джузепе Конте: Преговорите в Брюксел вървят по-трудно от очакваното

Според него „пестеливата четворка” се притеснява, че европейските средства ще „потънат някъде” и държавата ще  ги похарчи за своите политически цели.

„Всички се обръщат към държавната хазна и ако някое правителство злоупотреби с това, това е нещото, което се противопоставя от „пестеливата четворка”, обясни Керемедчиев.

Целия разговор с Милен Керемедчиев гледайте във видеото.

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.