То се състоя във видеоконферентен формат

Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева председателства първото заседание на Междуведомствената координационна група по инициативата „Три морета“, което се състоя във видеоконферентен формат.

„Фактът, че България се включи в инвестиционния фонд към инициативата и е една от 8-те държави, която участва с финансови приноси показва, че страната ни има достойно място в тази инициатива“, подчерта  Захариева, която с решение на Министерския съвет бе определена за Национален координатор по въпросите на „Три морета“.

По време на заседанието министър Захариева изтъкна, че енергетиката и свързаността следва да бъдат сред основните приоритети във фокуса на българското председателство на “Три морета” през 2021 г.

Междуведомствената координационна група, в която участват представители на компетентните български министерства, обсъди организацията на предстоящи събития по време на българското домакинство на инициативата, както и създаването на Национален секретариат, който да изпълнява технически, координационни и комуникационни функции по време на председателството ни.

България вече обяви, че ще внесе 20 млн. евро в Инвестиционния фонд на инициативата. Страната ни ще се включи в инициативата с проекти като разширяване на подземното газохранилище в Чирен, възстановяването на железопътната линия Русе-Варна, изграждане на тунел под прохода „Петрохан“ и изграждането на магистрала „Черно море“, свързваща Бургас и Варна.

„Три морета“ е политически проект на 12 държави - членки на ЕС от Централна и Южна Европа: Австрия, България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Хърватска и Чешка република. Инициативата вече е изградила стратегическо партньорство с Германия и САЩ.

Целта на „Три морета“ е да насърчи сътрудничество между страните по оста Север-Юг, а основният й фокус е развитието на сътрудничеството в търговско-икономическата област, задълбочаване на интеграцията на страните от региона между Балтийско, Адриатическо и Черно море и създаването на по-голяма свързаност между тях в областта на енергетиката, транспорта, комуникациите, информационните технологии, бизнеса.

По-рано Захариева проведе и видеоконферентна среща на ОИСР. 

„България е готова да започне преговори за членство в Организацията за икономическо сътрудничество  и развитие и се надяваме да получим покана възможно най-скоро“, заяви вицепремиерът.

За първи път за участие в най-важния годишен форум на организацията бяха поканени и страните кандидатки, сред които и България.

„Присъединяваме се към все повече правни инструменти на организацията в ключови области, а от 1 януари 2021 г. България ще стане пълноправен член на Агенцията за ядрена енергия на ОИСР“, подчерта Екатерина Захариева.

Тя акцентира върху активното сътрудничество с организацията, което България развива, и неговото нарастващо значение в ситуация на пандемия от КОВИД-19. Министър Захариева отбеляза, че присъединяването на страната ни към ОИСР ще има значение за цяла Югоизточна Европа.

Темата на годишната министерска среща на ОИСР бе как ще се възстановява световната икономика от пандемията КОВИД-19. Във фокуса на дискусиите бяха мерките и инструментите на национално и глобално ниво за справяне с кризата.

„Пандемията ни показа още по-ясно колко взаимосвързани и взаимозависими са икономиките на всички страни“, заяви министър Захариева и подчерта, че при справянето с настоящата криза не трябва да позволяваме задълбочаването на неравенството. „Жените много често са в челните редици в борбата срещу това заболяване и често са по-засегнати от негативните икономически последици. Трябва да работим още по-мотивирано за насърчаване на повече заетост и кариерно развитие на жените по света“, каза българският вицепремиер.

Екатерина Захариева подчерта ключовата роля на международното сътрудничество в преодоляването на предизвикателства, пред които са изправени всички държави, и изтъкна ролята на ОИСР в справянето с последствията от пандемията от коронавируса.

Членството в ОИСР е сред основните външнополитическите приоритети на България, а получаването на покана за начало на преговори е сред непосредствените цели на правителството.

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие е създадена през 1961 г. с цел стимулиране на политики за устойчиво икономическо развитие, повишаване жизнения стандарт на населението и поддържане на финансова стабилност. С годините ОИСР се е утвърдила като световен форум за обмен на знания, опит и най-добри практики и изработване на международно признати стандарти на управление и политики в различни области от икономическата и социалната сфера. В момента в ОИСР членуват 37 държави, сред които най-развитите икономики от Европа, Северна Америка, Южна Америка и Азия.

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.