
Хладилници, готварски печки, перални трябва да може да бъдат ремонтирани, гласят влезли в сила правила в ЕС
От началото на март всички предприятия, които произвеждат и предлагат на пазара домакински електроуреди - хладилници, перални, готварски печки, миялни машини, телевизори в страните от ЕС, са задължени да гарантират на клиентите, че тези уреди може да бъдат поправяни в рамките на до 10 години. Това се случва по силата на ново законодателство, което дава на европейските граждани т. нар. право на поправка, пише "24 часа".
Правото на поправка е част от усилията на ЕС да намали драстично електронните отпадъци и да наложи кръговата икономика вместо практиката купуваш - изхвърляш. По силата на новите европейски правила производителите трябва да гарантират на потребителите наличие на резервни части за същия период - до 10 години.
Повечето обаче ще ги предоставят единствено на професионалните сервизи, за да бъде гарантирано правилното им поставяне. Електроуредите занапред ще бъдат придружавани от инструкции за поправяне и ще са направени така, че да могат да се разглобяват с обичайните инструменти.
България е предложена за „ваксини на солидарността“ от ЕС
През ноември м.г. Европейският парламент гласува още по-строги и амбициозни правила по отношение на правото на поправка. С резолюция, приета с 395 гласа “за”, 94 гласа “против” и 207 гласа “въздържал се”, евродепутатите настояха да бъде подпомогнато устойчивото развитие чрез насърчаване на повторната употреба и поправките, както и чрез премахване на практиките, които съкращават жизнения цикъл на продуктите.
Те призоваха Европейската комисия да направи поправките по-привлекателни, систематични и икономически ефективни. Това може да стане чрез удължаване на гаранционните срокове, чрез гаранции за сменените части или чрез повече информация за възможностите за поправка и поддръжка. Европарламентът настоява също да се увеличи подкрепата за пазарите на стоки втора употреба. Според евродепутатите трябва да се премахнат практиките, с които се съкращава животът на даден продукт, и да се насърчи устойчивото производство.
ЕК даде 13 млрд. евро на 6 членки на ЕС за запазване на заетостта
Въпреки че Великобритания напусна ЕС, нормите на производство на Острова също ще трябва да се съобразят с тези в съюза, за да върви търговският обмен.
Всяка година европейците произвеждат по 16 кг електрически отпадъци на глава от населението. Половината от тях са следствие от повредени електродомакински уреди, като в ЕС се рециклират около 40% от тях. Така с годините се натрупва огромно количество от вредни и опасни материали. Само през 2019 г. ЕС е произвел 12 млн. тона електробоклук.
Новата 7-степенна скала от А до G ще бъде допълнена от QR код, който ще дава на потребителите допълнителна информация като например колко шумен е уредът
Редактор: Цветина Петкова
Последвайте ни