Той беше представен днес
Българската прокуратура оценява Доклада на Европейската комисия относно върховенството на закона за 2021 г., представен днес, като реалистичен.
„Дадената от ЕК положителна оценка за наличието на „засилената дейност по разследване“ е удовлетворяваща. Тя потвърждава приноса на Специализираната и на Апелативната специализирана прокуратура за увеличаване на делата по отношение противодействието на корупцията по високите етажи на властта и организираната престъпност. Като положителна се приема и оценката за постигнатия напредък относно финансовото и кадрово обезпечаване на специализираното правосъдие”, пишат още от обвинението.
Докладът на ЕК: Критики заради борбата с корупцията и свободата на медиите у нас
От прокуратурата определят и като положителен фактът, че за втора поредна година Комисията не представя доклад по Механизма за сътрудничество и проверка. „Това е показателно за неотменимостта на постигнатия напредък от Република България в областта на реформата на правосъдието и противодействието на организираната престъпност и корупцията”, категорични са в позицията си.
„Същевременно, като предизвикателство и за прокуратурата, намираме изразената от ЕК позиция, че „окончателните присъди по нашумели дела остават ниски и в това отношение остава да бъде създадена стабилна практика от окончателни присъди“, обясняват от държавното обвинение.
Прокуратурата посочва, че многократно е споделяла експертни становища за необходимостта от законодателни промени, „които биха ограничили тежкия формализъм в наказателния процес у нас, както и за нуждата от актуализиране съобразно новите реалности на наказателното законодателство”.
ВСС трябва да избере новите европрокурори
Държавното обвинение заявява, че напълно споделя препоръката на ЕК за въвеждането на изрична уредба на дейността по лобиране и очакваме, че тези въпроси ще бъдат във фокуса на вниманието на представителите на законодателната и на изпълнителната власт.
„Убедени сме, че единствено конструктивното взаимодействие между всички отговорни институции може да осигури нужния консенсус за отговаряне на препоръките в Доклада на ЕК относно върховенството на закона за 2021 г.”, пишат още от прокуратурата.
„Прокуратурата и занапред ще продължи да дава своя принос за реформата в съдебната система, като същевременно ще отстоява независимостта й като най-голямата гаранция за върховенство на правото в Република България”, се казва в позицията на държавното обвинение.
„Ръководството на ПРБ изказва благодарност към всички прокурори, следователи и съдебни служители, чиято ежедневна работа допринася за утвърждаването на България като правова държава”, заключват от прокуратурата.
Редактор: Георги Генов