Снимка: iStock
Прокуратурата, МВР, ДАНС и КПКОНПИ проверяват казуса
Скандалът с уличното осветление в София се разраства. Преди ден Борис Бонев от „Спаси София” изнесе данни за фрапиращи разлики от няколко хиляди лева между цените на съседни една до друга лампи в столицата. Днес с казуса се заеха разследващи и финансови институции. А в предаването „Здравей, България” в спор с Бонев влезе столичният зам.-смет Кристиан Кръстев.
Причината – огромните разлики от 3 до 77 пъти в цените за изграждане и поддръжка на столичните лампи от двете одобрени фирми – „ЛОГ СИБЕРИЯ“ и „Улично осветление” ЕОД.
Към обществената поръчка са подписани 3 анекса, с които се намаляват цените на 16 от общо 196 компонента с 11% всеки.
„Това са цените след въпросното анексиране – разликите са били 4 пъти и 85 между едната и другата фирма. В момента са 4 пъти и 36”, каза Бонев.
„Анексацията на цените са точно на най-повтаряемите позиции, където най-често се възлагат”, заяви Кръстев.
Прокуратурата, МВР, ДАНС и КПКОНПИ проверяват уличното осветление в София
В договора с фирма „ЛОГ СИБЕРИЯ“ е установено заплащане за услуга.
„Това е договорът това е часовата ставка – 40 лева на час – при средна работна седмица от 22 дни и 8-часов работен ден. Това прави заплата от 7000 лв.”, твърди Бонев.
„Нелепо е. Това е инсинуация – няма заплати от 7000 лв”, контрира Кръстев.
По-късно през деня, както обеща и вчера, Борис Бонев подаде сигнал за установените от него нередности. Първо до Аенцията за държавна финансова инспекция.
Управителят на „ЛОГ СИБЕРИЯ“ Влади Чамов излезе с позиция, в която определи твърденията на Борис Бонев като манипулативни – както за единичните по-скъпи цени, така и за заплати от порядъка на 7000 лева.
„Това е поредният случай, в който обществен ресурс се харчи по един непрозрачен начин в обществени поръчки, които будят съмнение за задкулисни договорки”, смята Бонев.
Фирма, обвинена от Бонев: Твърденията му са манипулативни
От „Спаси София” посочиха с пръст и столичната комисия за обществени поръчки, които също били в нарушение.
„Скъпата фирма не е декриптирала своята ценова оферта. По закона за обществени поръчки тя трябва да бъде отстранена незабавно”, заяви адвокат Александър Колев.
„Колегите,които са писали протокола, са допуснали техническа грешка, но иначе е видно и това може да бъде проверено от всеки, че файловете са декриптирани по едно и също време и от двете компании на 11 февруари”, каза Иван Таков, общински съветник, член на Комисията за обществени поръчки.
От АДФИ обясниха за NOVA, че няма установен краен срок за извършване на проверки по сигнали.
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК, iOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.