Промяната в законопроекта предизвика бурни дебати

На първо четене НС отмени "златните паспорти", съобщи  БГНЕС.

На вниманието на народните представители бяха предложени три законопроекта за промени в Закона за българското гражданство, но народните представители приеха само този на Министерски съвет. "За" него гласуваха 218 народни представители, "Против" - 0 и "Въздържали се" - 0.

Депутатите разглеждат промени в Закона за българското гражданство

Правителството предлага отмяна на възможността за придобиване на българско гражданство чрез инвестиции. Единият законопроект на ДПС беше сходен с този на кабинета. В друг законопроект от ДПС предлагаха в тримесечен срок ДАНС да извърши пълна проверка по всички преписки по придобиване на подобен тип българско гражданство.

“Да премахнем възможността хора, които нямат трайна връзка с България и дори не пребивават - по бърза писта да станат граждани на България и ЕС”, каза от парламентарната трибуна правосъдния министър Надежда Йорданова.

“България дълго време е страна, в която всичко се продава. Дори и тази свещенна връзка - българското гражданство. Днес ще затворим тази врата”, категоричен бе Крум Зарков от БСП.

Европарламентът се обяви против "златните паспорти"

Освен управляващите, отмяна на т.нар “златни паспорти” искат и от ДПС. Те обаче настояват и за друго.

“Да бъде извършена проверка на всеки един конкретен случай от съществуването на режима - от съществуването на механизма до ден днешен”, заяви Хамид Хамид от ДПС.

Такава проверка вече имало, увери от парламентарната трибуна правосъдният министър.  

“Разбирам тази активност като опит за изчистване на потъмнения образ на движението в резултат на санкциите “Магнитски”, отговори Атанас Славов от ДБ.

Петър Куленски от "Продължаваме промяната" обяви, че ще подкрепят законопроекта на Министерски съвет. "Искам да обърна внимание на законопроектите, които са внесли ДПС. Хубаво е, когато ДПС говорят за отмяна на златните паспорти да знаем, че и монетата има две страни", каза още депутатът от "Продължаваме промяната".

Според него, когато ДПС кажат "Добър ден", е по-добре да се погледне нагоре, за да се види къде е слънцето.

Йордан Цонев: ДПС няма никакви притеснения относно „златните паспорти“

На това отговори Хамид Хамид от ДПС.

"Не знам кой като каже: "Добър ден" да гледа слънцето. Ще ви припомня, че миналата седмица вашият премиер, вашият лидер, вашето слънце ето тук пред нас обеща да подкрепят законопроекта за пълна проверка на всички паспорти, а сега се отмятате. Да ви припомня ли: "канадски гражданин съм, не съм канадски гражданин". 

В разискванията се включи и Крум Зарков от БСП, който заяви, че е излишно различните вносители да се замерят с инициативността на тези законопроекти. "За съжаление България дълго време е страна, в която всичко се продава. Следователно всичко може да се купи. Това, че това гражданство се продава, не е новина. Днес ще затворим една от вратите, в които се продават. Всъщност по време на комисията, която г-н Цонев председателстваше в предишния парламент, се видя как групи продават фактически и дори не само гражданството, историята, родовата памет на хора, за да сертифицират или не техния произход. Как процедурите са направени така, че папките се трупат и трябва друг начин, за да мине папката на горния ред", каза Крум Зарков.

СБЛЪСЪК В ПАРЛАМЕНТА: Петков и ДПС в спор за корупцията у нас (ОБЗОР)

От “Възраждане” също настояха повече да не се получава гражданство срещу инвестиция. 

“Българското гражданство не трябва да се търгува по никакъв начин, с финансови машинации, някакви хора вземат едни паспорти и заминават”, заяви Цончо Ганев от Възраждане.

А по закон - ако се открият нарушения при издаването на т.нар златни паспорти, отнемане на гражданството може да поиска главният прокурор или правосъдният министър.

 

 

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.

Източник: БГНЕС