Пътните строители вече протестираха многократно

Очаква се днес парламентът да даде зелена светлина на държавата да разплати част от задълженията към строителните пътни компании за поддържане на републиканската мрежа. Проекторешението предвижда строителните фирми да получат първоначален транш от 600 милиона лева.

Как преминаха протестите на пътно-строителните фирми в цялата страна (ОБЗОР)

Казусът обаче все повече се заплита. Предлага се разплащането да стане  през бюджета на регионалното министерство. Според ресорния министър Гроздан Караджов ведомството няма да има достатъчно пари, за да плати за ремонт на пътищата в страната.

Междувременно на извънредно заседание на бюджетната комисия беше оттеглено предложението на депутата Венко Сабрутев от "Продължаваме Промяната" плащанията за пътища да бъдат одобрявани от парламента. По думите му правната комисия е приела идентичен текст.

Според председателя на комисията такива решения са в приоритетите на изпълнителната власт, а не на законодателната. Не беше приет и текстът на вносителя.

„Не знам какво решение ще вземе парламентът, аз съм изцяло объркан. Решението на НС генерира нови задължения т.е задължения за стари периоди, които трябва да се платят, а това не виждам как може да бъде реализирано с бюджет 2,2 млрд. за пътища. Още в зала аз ще поставя този въпрос и залата трябва да поиска това нещо да бъде подсигурено финансово при актуализации, иначе това решение на НС ще остане едно празно решение, което не е подплатено с пари”, каза ресорният министър Гроздан Караджов.

Без отпускането на средства има риск пътищата от републиканската мрежа да останат без поддръжка до края на годината, като към момента е спряна работата по 278 обекта, коментираха вчера от Регионалното министерство.

Пътните строители вече многократно протестираха, а въпросът предизвика напрежение между вицепремиера Гроздан Караджов и другите партии в управлението.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.