Заради този проблем дружеството може да претърпи щети за около 50 млн. лв.

Десетки милиони може да загуби България заради изчезнали документи от Държавната консолидационна компания. Държавното дружество е дало 25 милиона лева през 2018 година, за да изкупи дълг към частна компания. Той е бил в размер на 75 милиона лева. Така след приспадане на инвестицията ДКК е очаквала чиста печалба от 50 милиона.

През 2018 година ДКК решава да плати 25 милиона лева на фирма „Малаз” и така изкупува дълг, който дружеството „Кемира” й дължи. Задължението е в размер на 75 милиона лева и сметките показват, че държавната компания би трябвало да спечели 50 милиона.  

Шефът на ДКК: Категорично са източвани пари от "Кинтекс"

„В случая това е прекрасен бизнес план. 200% печалба. Всеки може да си сметне какъв би бил интересът на държавата”, заяви Венцислав Димитров – изпълнителен директор на ДКК.

Историята на фирма „Кемира” е пряко свързана с фалита на КТБ. Собственик на „Кемира" през 2014 г. е бил Цветан Василев.

През 2017 г. „Кемира” е собственик и на „Дунарит”. Тогава ДКК се опитва да го придобие, но неуспешно.  Фирмата „Малаз”, която се е сдобила с милионния дълг на „Кемира” всъщност е с капитал от 20 лева и основна дейност книгоиздаване. Към момента тя е заличена.

Четири години след като държавата изкупува дълга, пари към ДКК още не са постъпили.  Представители на „Кемира" твърдят, че договори  за нейни дългове не същесвуват.  Затова миналата година държавната компания завежда дело срещу „Кемира”, а през март тази година съдът иска оригиналите от ДКК.

„От обема документи, на база на които претендираме вземането си, липсват най-важните, това са анексите. Нямаме съмнения, че тези документи съществуват в правния мир, защото са приложени в делото като копия”, каза Димитров.

По думите на настоящото ръководство липсата на оригиналите обрича делото на провал.

„От март до настоящия момент, до встъпването ми в длъжност, тези документи изчезват. Нашият предшественик Смиляна Нитова не е уведомила нито разследващите органи, нито принципала”, посочи още изпълнителният директор на ДКК.

Смиляна Нитова заемаше поста от март до август тази година. Тя търси инфорация за оригиналните документи 3 месеца, след като съдът ги е изискал.

„Първо – никой не ми е предоставил с опис необходимите документи и аз не съм приемала такива. Аз не мога да нося отговорност за липсата на оригиналите на тези договори за цесия”, заяви тя.

Опитите на NOVA да се свърже с представители на фирмите „Малаз” и „Кемира” останаха без успех . По казуса предстои и проверка от ДАНС. 

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.