Според президента бюджетът е тест за политическата зрялост на партиите
Първи коментар на президента Румен Радев за проектобюджета, който трябва да бъде внесен в Народното събрание до края на тази седмица. Държавният глава определи план-сметката на държавата, като тест за политическата зрялост на партиите. А от служебната власт повториха – попълването на дупката в хазната е в ръцете на депутатите.
Рамката на проектобюджета противопостави служебната власт с бившите управляващите, работодателите със синдикатите. А причините са едни и същи – има ли грешка в сметките на финансовото министерство и как дефицитът от малко над 6% да се свие до 3%.
Какво предвещава внесеният от служебното правителство бюджет
Според правителството е възможно България да не получи парите по Плана за възстановяване, ако не извърши нужните реформи. Затова синдикати и работодателите изготвиха свои предложения как държавата да не се окаже на червено с 12 милиарда.
Три дни след представянето на проектобюджета президентът Румен Радев коментира разписаното.
„Внесеният от служебното правителство бюджет е тест за компетентността, политическата зрялост и държавническо отношение на всички партии с амбиции за власт. Много скоро ще проличи тяхната компетентност и държавническо отношение”, заяви Румен Радев.
Именно част от партиите отправиха най-много критики към разписаното в план-сметката. Бившият финансов министър Асен Василев заяви, че е открил две грешки в бюджета. Едната от тях била, че по Плана за възстановяване са планирани 100% разходи и 0% приходи. Вицепремиерът Атанас Пеканов твърди, че това е напълно възможно.
КРИЗАТА С БЮДЖЕТА: Колко голяма е дупката в хазната?
„Има разходи, които вървят. В същото време си получаваш парите, ако си си свършил работата. През миналата година, например, се случи именно така – не си кореспондираха разходите и приходите”, заяви Атанас Пеканов.
На този фон бизнесът и синдикатите влязоха в спор откъде да се намерят пари, за да се балансира бюджетът. Работодателите твърдят, че са нужни непопулярни мерки в публичния сектор.
„С 10 процента намаляваме разходите за издръжка. Разходите за заплати няма да се увеличават толкова много. И от персонал - ние имаме преоразмерена държавна администрация”, смята Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капител в България.
Според Ваня Григорова от КТ „Подкрепа” това не е вярно.
И още – Велев предлага да се възстанови ДДС ставката за пострадалите от пандемията сектори, а пенсиите и заплатите на учителите да бъдат увеличени от октомври. Синдикатите не се съгласиха и предложиха точно обратното. Данък „печалба” за големите фирми да стане 20%.
„20% е средно в Европейския съюз. Всичките манипулации как ще изгоним инвеститори с увеличение на данъка са несъстоятелни”, смята Ваня Григорова.
Проектобюджетът сблъска позициите и на икономистите.
„Имаме изпълнителна власт, в частност министерство на финансите, което не предлага финансова дисциплина, то просто каза – вдигаме ръце, животът е труден, оправяйте се”, смята икономистът Лъчезар Богданов.
„Рамката, както е внесена, ми се струва единственият начин, по който можеше да подходи служебното правителство. Не трябва да има нови политики, защото служебното правителство няма право на такива неща”, смята икономистът Стоян Панчев.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Ина Григорова