„Социалните мрежи имат много силно влияние на ментално ниво, а най-потърпевши са децата”, каза Стойчев
„Съдебната система беше укрепвана, но в същото време виждаме, че има опити както тя, така и тази на изпълнителната и на законодателната власт да се превърнат в твърди заложници на политическите партии”. Това заяви Тихомир Стойчев, бивш директор на Централната служба за борба с организираната престъпност (ЦСБОП), в ефира на предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS.
„За пореден път показваме, че сме страна в хаос. В доклад на САЩ през 2017-18-та година американската разузнавателна общност излезе с обзорен доклад за перспективите пред света. Там имаше опасения, че може да има несъстояли се или разпадащи се държави. Мисля, че се доближаваме до тези две опасни състояния от много време”, каза Стойчев и допълни, че конфликтите са същностна характеристика на обществените и на социалните отношения.
В коментар за престъпността Стойчев каза, че организирана престъпност се появява там, където има криминални пазари на стоки и услуги. От началото на 90-те виждаме, че борбата е за тези ресурси, поясни той. В България е назрял моментът да се създаде Закон за оперативно-издирвателната дейност, смята експертът по сигурност.
Той изброи многобройните рокади в ръководството на службата, която бе ръководил преди десетилетия – ЦСБОП. Служителите й още преди години са се оплаквали, че са разпознаваеми, което им пречи да работят в дълбочина.
Запитан за мнението му по информацията, че главният прокурор се чувства заплашван, той каза, че от това може да има дори подражание от хора, върху чийто бит няма никакво влияние системата на съдебната власт. Анализаторът изброи случаите на нападения в последните седмици. „След гърмежа срещу кортежа на главния прокурор Иван Гешев, в Сърбия 13-годишен младеж нападна деца в училище, имаше множество жертви. Обществата ни са болни, обясни той връзката между отделните случаи. Тезата е казана първо от бившия началник на хърватската разузнавателна служба”, каза Стойчев.
В целия бивш СССР се имаше случаи като този в Сърбия. „Социалните мрежи имат много силно влияние на ментално ниво, а най-потърпевши са децата”, обясни той и каза, че нападателите са повлияни от съвременната нацистка идеология. „Нещата са дълбоки и може да се провеждат нови социални манипулации и внушения към хората”, обясни анализаторът.
Целия разговор гледайте във видеото.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.