Снимка: БГНЕС
За битовите потребители се предвижда средно увеличение на електроенергията с 4,37%
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цените на електроенергията от 1 юли.
Средното увеличение за битовите потребители е 4,37 %. За „Електрохолд“ е предвидено увеличение с 4,24 %, на ЕВН – с 3,78 %, а за клиентите на „Енерго Про“ – с 5,43 %. В тези цени са включени и цените за мрежовите услуги.
КЕВР утвърди и цените на топлоенергията за следващия едногодишен ценови период от 1.07.2023 г. до 30.06.2024 г..
От Комисията обясняват, че цените остават практически без промяна. Те се повишават минимално с между 0,05% и 0,48%, при годишна инфлация за периода по данни на НСИ от 15%.
Заради скъпия ток: Отпускат помощи за 320 000 домакинства
За клиентите на „Топлофикация София“ утвърдената годишна прогнозна цена на топлинната енергия за битовите потребители е в размер на 137,93 лв./MWh, за „ЕВН Топлофикация“ – 137,96 лв./MWh, за „Топлофикация Плевен“ – 96,94 лв./MWh,за „Топлофикация Бургас” – 95,20 лв./MWh, „Веолия Енерджи Варна” - 136,99 лв./MWh, „Топлофикация – Враца“ - 113,08 лв./MWh, „Топлофикация ВТ“ - 131,82 лв./MWh, „Топлофикация-Разград“ - 145,54 лв./MWh. За топлофикационните дружества, използващи за енергиен носител въглища, определените цени на топлинната енергия са : за „Топлофикация Русе“ – 105,57 лв./MWh, за „Топлофикация - Перник“ - 115,94 лв./MWh, за „Топлофикация Сливен“ - 104,19 лв./MWh , за „Топлофикация - Габрово“ - 138,00 лв./MWh.
С утвърдените цени увеличението на цената на парното и топлата вода за клиентите на "Топлофикация София" е с 0,05%, за "ЕВН България Топлофикация" ще е с 0,22%, за "Топлофикация Плевен- с 0,06%, за "Топлофикация Бургас" – с 0,28 %, за "Веолия Енерджи Варна" – с 0,35 %, за "Топлофикация ВТ" – с 0,11 %, за „Топлофикация Русе“ ЕАД – с 0,09%, за „Топлофикация Сливен“ ЕАД – с 0,26%, за „Топлофикация - Габрово“ ЕАД – с 0,36%,„Топлофикация-Разград“ ЕАД – с 0,48%.
Намаляват се цените на топлоенергията за клиентите на "Топлофикация Перник" - с 0,66 %, както и за клиентите на "Топлофикация Враца" – с 0,06 %.
Сметката за ток през лятото на Иван Рабаджиев варира между 120 и 130 лв. месечно. Отук насетне обаче ще се наложи да плаща повече. „Много е. То и сега е скъп токът. От енергото си правят, каквото искат”, сподели мъжът.
Според регулатора поскъпването на електроенергията е свито до минимум.
„От заявленията, които изискваха по-високо увеличение на цената, ние сме отстранили всички фактори, които можеха да бъдат премахнати”, обясни председателят на КЕВР Иван Иванов.
Първоначалните разчети показваха поскъпване на тока средно с около 3 и половина процента. По-големият скок идва заради ангажимента, поет от служебния министър държавата да изкупува по-скъпия ток от държавният ТЕЦ в Стара Загора, твърдят от регулатора.
За да се задържат цените, според експерти, трябва да се помисли за реформа в сектора.
„Едно от основните неща, които трябва да разберем, е, че нашите въглищни електроцентрали са пикови. Те трябва да се включват тогава, когато има нужда, а не постоянно, както ние в момента ги третираме”, обясни енергийният експерт Виктор Минчев.
Що се отнася до цената на парното, там скокът е минимален.
„КЕВР успява да задържи по-ниски цените на топлофикациите под предлог, че те могат да си продават електроенергията и да си избиват цените. Там е по-скоро изкуствено задържане на повишаването на цените”, коментира още Минчев.
Но сметките, които всъщност ще плащаме ще са по-високи от 2 юли. Причината след първия ден на месеца отпада по-ниският данък добавена стойност за топлоенергията. От Асоциацията на топлофикационните дружества казаха за NOVA, че връщането на стандартната ставка от 20% ще оскъпи услугата с 10 на сто.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.