ЦИК се е срещнала с фирмата с помощта на британския посланик у нас, допълни тя
Софтуерът за машините трябва да бъде доработен от "Смартматик". Британският посланик в България присъства на срещата в ЦИК, защото той ни помогна да осъществим тази среща със "Смартматик". Фирмата има централа в Лондон и чрез съдействието на посланика на можехме да осъществим тази среща. Това каза за "Твоят ден" зам.-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева.
Старт на регистрацията на партии и коалиции за местните избори
"Шест партии са подали заявленията си за участие в местните избори. Това наистина е най-сложният вот за организация. Изборите са с висок интерес, а и ще се гласува с три бюлетини, в Столична община на някои места с четири", отбеляза Матева.
По думите ѝ ако има проблем с недостатъчен брой подписи, се дават указания как да бъдат събрани. "Когато съберат 2500 подписа, партията и коалицията може да се регистрира. Най-напред трябва да се регистрират в ЦИК, а след това и във всяка ОИК, на чиято територия ще искат да участват. Става дума за 265 общини. Проблемът с хартията е изкуствено създаден, тя отговаря на всички изисквания. При 20-30 машини имаше твърдения за проблем с хартията", коментира тя.
На тези избори ще се гласува за кмет на община, за общински съвет и районни кметове. "Трябва да се гласува с хартиени бюлетини и с машини, които да отпечатват бюлетини. Работим по осигуряване на необходимото. 1,8 млн. са заделени по сметката на ЦИК. Софтуерът, който притежава държавата, не е доработен и надграден, че да може да се гласува в общи местни избори. "Смартматик" трябва да разреши и помогне за надграждането. Говорили сме с тях, имаме желание да сключим директни договори с тях, но те не са съгласни", обясни Матева. И допълни, че ще бъде по-лесно и по-спокойно, ако между двата тура има две седмици, а не една, но дори при седемдневен срок, ЦИК ще се справи.
Повече гледайте във видеото.