Анализ на политолозите Димитър Ганев и Георги Киряков
Избирателната активност на местните избори ще бъде по-висока от тази на последния парламентарен вот, но не много. Причината е, че на местните избори има мажоритарен елемент, което дава допълнителна мотивация на избирателите. Активността обаче ще бъде по-ниска от тази на предишните местни избори през 2019 г. заради електоралната умора и разочарованието. На втория тур гласувалите ще бъдат много по-малко. Това каза за "Твоят ден" Димитър Ганев, политолог от "Тренд".
По думите му вторият вот на недоверие ще последва съдбата на първия."Той беше иницииран, за да се поддържа темата за енергетиката в рамките на предизборната кампания, защото опозицията беше в популярната страна, а кабинетът се отбраняваше. С втория вот на недоверие искат да постави отново правителството в лоша позиция", смята той.
НА ПРАГА НА МЕСТНИЯ ВОТ: Какви са очакванията на политолози и социолози за битката в София
От своя страна политологът Георги Киряков посочи, че с честите вотове на недоверие се намалява избирателната активност. "Хората се вълнуват от местни теми, но такива няма. На места няма никаква предизборна кампания, всичко се води на национално ниво. Хората тогава си казват, че няма защо да гласуват - щом местните проблеми не са важни. Чудя се какво мислят партиите от опозицията, като внасят вотовете на недоверие, вместо да отидат по места и да изслушат хората. Това е фалшификация на предизборна кампания - вкарване на национални теми на местно равнище", посочи той.
Според него през вота на недоверие се усилват слабите позиции на отделни кандидати на опозицията по места.
Целия разговор гледайте във видеото.