Коментар на Есил Дюран, Георги Бърдаров, Лили Стефанова, Иван Манчев и Иван Сотиров

Има нещо, което много ни обърка, аз леко се бъгнах от казуса с машините. Исках да съм стриктна, за да не ми анулират бюлетината. Хората не знаят, че ако са сбъркали имат право на допълнителна бюлетина. Химикалката на тръгна и аз се възползвах. Това сподели пред NOVA певицата Есил Дюран.

Писателят Георги Бърдаров посочи, че две неща са обезпокоителни - още по-голямото разделение в обществото и подкопаването на доверието в институциите. "Има хора, на които им е повлияло, че няма да гласуват с машина, но трябва да имаме мнение и да упражним вота си независимо как. Вече не е останала институция, в която да има каквото и да е доверие. Вярвам в принципите на демокрацията, вярвам, че в града, в който живея и гласувам има огромен нереализиран потенциал”, каза той.

Психологът Лили Стефанова от своя страна смята, че казусът с машините и радикалните промени в последния момент могат да доведе до дистрес и е възможно човек да прибегне до други действия - да остане вкъщи и да не упражни правото си на глас. Но по думите ѝ не трябва да се примиряваме.

Данни на "Галъп" за избирателната активност към 17.00 ч.

Шеф готвачът Иван Манчев счита, че промяната на правилата в последния момент не е нормална. "Хората трябва да разберат, че от тях зависи самоуправлението. Властта в общината е най-близко до хората. Трябва да се реши как ще гласуваме, вкараха машините, за да бъде по-честен вотът, а хартията, за да гласуват и пенсионерите. Трябва да се вземе финално решение. От турлюгювеч да стане хубав телешки стек", призова кулинарът.

Юристът Иван Сотиров пък отбеляза, че това са най-важните избори. "Няма значение как - на хартия или електронно, нищо не може да ме спре да гласувам. Решението за машините ни кара да сме несигурни. Има стимулираща функция, повече хора ще отидат да гласуват", смята той. 

 
Редактор: Цветина Петкова