Коментар на Есил Дюран, Георги Бърдаров, Лили Стефанова, Иван Манчев и Иван Сотиров
Има нещо, което много ни обърка, аз леко се бъгнах от казуса с машините. Исках да съм стриктна, за да не ми анулират бюлетината. Хората не знаят, че ако са сбъркали имат право на допълнителна бюлетина. Химикалката на тръгна и аз се възползвах. Това сподели пред NOVA певицата Есил Дюран.
Писателят Георги Бърдаров посочи, че две неща са обезпокоителни - още по-голямото разделение в обществото и подкопаването на доверието в институциите. "Има хора, на които им е повлияло, че няма да гласуват с машина, но трябва да имаме мнение и да упражним вота си независимо как. Вече не е останала институция, в която да има каквото и да е доверие. Вярвам в принципите на демокрацията, вярвам, че в града, в който живея и гласувам има огромен нереализиран потенциал”, каза той.
Психологът Лили Стефанова от своя страна смята, че казусът с машините и радикалните промени в последния момент могат да доведе до дистрес и е възможно човек да прибегне до други действия - да остане вкъщи и да не упражни правото си на глас. Но по думите ѝ не трябва да се примиряваме.
Данни на "Галъп" за избирателната активност към 17.00 ч.
Шеф готвачът Иван Манчев счита, че промяната на правилата в последния момент не е нормална. "Хората трябва да разберат, че от тях зависи самоуправлението. Властта в общината е най-близко до хората. Трябва да се реши как ще гласуваме, вкараха машините, за да бъде по-честен вотът, а хартията, за да гласуват и пенсионерите. Трябва да се вземе финално решение. От турлюгювеч да стане хубав телешки стек", призова кулинарът.
Юристът Иван Сотиров пък отбеляза, че това са най-важните избори. "Няма значение как - на хартия или електронно, нищо не може да ме спре да гласувам. Решението за машините ни кара да сме несигурни. Има стимулираща функция, повече хора ще отидат да гласуват", смята той.