Коментар на социолози и политолози
Няма как да очакваме с гордост избирателите на ГЕРБ да признаят, че са гласували за Григорова. Цялата кампания се превърна в противопоставяне срещу другия. Имаше доста голямо напрежение. Резултатът от местния вот ще се използва за пренареждане на баланса в правителството. Това каза политологът Христо Панчугов за NOVA.
Социологът Елена Дариева заяви, че още от 2019 г. се наблюдават фрагментирани общински съвети. "Средно по 7 политически сили имаха представителство, сега фрагментацията се задълбочи и вече са по 9. Където имаме силни сблъсъци, като във Варна, имаме равен брой общински съветници на ГЕРБ и ПП. Благоевград е рекордьор - при 44 мандата има 16 политически партии", подчерта тя.
Проф. Румяна Коларова сподели, че в самите щабове още се получава информация и затова изчакват - да преброят окончателно гласовете. "Има баланс, защото стана ясно, че ПП убедително печели в няколко града. Картината вече е балансирана, така че от местните избори няма да произтече сътресение в централната власт и разположението на парламентарно представените партии", смята тя.
Как ще се отразят резултатите от кметските избори на "сглобката"
От своя страна социологът Димитър Ганев посочи, че 7000-8000 гласа разделят Васил Терзиев и Ваня Григорова. "При първия тур имаше същия ефект. Електоратът на ПП–ДБ много по-малко отказва да повтаря вота си при проучванията или не казва за кого наистина е гласувал. При ГЕРБ част от избирателите не са казали за кого са гласували", обясни той.
Според Кънчо Стойчев някои хора искат да скрият вота си, защото ги е страх. "Има публичен обществен натиск, силово налагане на мнение, което се различава от това на обществото. Ситуацията е изкривена, тъй като е неестествена - много от симпатизантите на "сглобката" не са щастливи от случващото се", заяви той.
ВСИЧКО ЗА КМЕТСКИТЕ ИЗБОРИ ЧЕТЕТЕ ТУК
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Цветина Петкова