Снимка: БГНЕС
На тържествата ще присъства и президентът Румен Радев
В Брацигово тържествено отбелязват 148-та годишнина от Априлското въстание. Тази вечер на историческия Синджирли бунар ще бъде изпълнена възстановка с прочитането на Кървавото писмо на Тодор Каблешков, с което се известява началото на въстанието. На тържествата присъства и президентът Румен Радев.
На централния площад се състоя и тържествената заря-проверка. Радев прие почетния караул и ще произнесе официалното си слово. По-рано в Батак, годишнината беше почетена с литийно шествие-поклонение по паметните за Батак места. Там също имаше мащабна възстановка на Априлското въстание, в която се включиха над 100 доброволци от цялата страна.
Камбанният звън, който преди 148-години вдига Батак на бунт, днес призова жителите с шествие да тръгнат по стъпките на предците си. Най-отпред застанаха децата на Батак, носейки на ръце иконата на баташките мъчени. Шествието премина през всяко едно от паметните места, свързани с Априлското въстание.
148 години от избухването на Априлското въстание: Тържествената заря-проверка в Панагюрище
„Моят прапрадядо е бил по време на клането в гората и не се слязъл долу. Имал е 7 деца и една жена. Изклали всички под крушата”, спомни си Красимира Симеонова.
Батак извоюва свободата си за кратко. 700 къщи са опожарени. А в емблематичната църква „Света Неделя“ са записани най-кървавите моменти от българската история - Баташкото клане.
„За да я има България на европейската карта, за да се зовем българи, дедите ни не позволиха да се затрият език, вяра и дух в продължение на пет века”, каза директорът на Исторически музей – Батак Теодора Пейчинова.
Рокери от цяла България се събраха в Батак, за да се поклонят пред жертвите на Априлското въстание.
Слово на държавния глава Румен Радев за тържественото отбелязване на 148-ата годишнина от Априлската епопея в Брацигово:
Скъпи сънародници,
За мен е чест да бъда отново в героично Брацигово. Тук, където най-светлите и трагични събития от българската история са родова памет, семейни спомени и лична съдба. Където всяко място носи история и където разказите за смелост и саможертва са мост към предците.
Израснали в полите на древните Родопи, брациговчани винаги са пример за свободен дух и мъжество. Така е днес, така е било и в решителните дни на Априлската епопея от 1876 г.
Както умелите ръце на брациговските майстори с поколения са издигали здрави каменни сгради, така упорито се е въздигала и вярата в свободата и са се полагали темелите на свободна България. Неслучайно Брацигово посреща с невиждана радост вестта за бунта. А Захари Стоянов пише, че Брацигово въстава цяло като един човек.
Превърнато в крепост, градчето посреща жадните за кръв и плячка башибозушки орди с тътена на черешовите топчета. 16 дни в неравен бой брациговските юнаци удържат техния пристъп.
„Брацигово падна подир славни битви!“, възкликва Вазов в Епопея на забравените. Но не падат в забрава обаче героите на българската свобода! Неповторим остава светлият лик на Васил Петлешков. Отказал да престъпи клетвата си и отказал да отстъпи от достойнството си на свободен човек, Петлешков избира съзнателно и решително мъчителната смърт, за да стане завинаги един от праведните светци на българската национална революция.
Думите му, изречени след неговото залавяне: „Сам съм, други няма. Аз водех, аз заповядвах, други не търсете!“ и днес свистят като плесница в лицето на онези, които панически бягат от своята отговорност и всячески се опитват да я прехвърлят другиму.
Вече 148 години подвигът на Брацигово остава един от символите на Априлското въстание, оставило след себе си 30 000 жертви, 80 опожарени и 200 напълно унищожени села. Както нерядко се случва в нашата история, в борбата за свобода загива цветът на нацията, онези, за които тя бе по-скъпа от живота. Тяхната саможертва, осъзната и приета, стресна цяла Европа. След героизма и кървавия погром над Априлското въстание никой вече не дръзна да оспори, че българският народ заслужава своята свобода!
Днес от нас, признателните потомци, зависи да пренесем във времето всеотдайността и родолюбието на предците ни. Само така можем да изкупим нашия дълг към всички онези, които саможертвено разпалиха пожара на бунта, за да възкръсне и пребъде България.
Поклон пред героите на славния и кървав април на 1876!
Да живее България!
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase