Това заяви той по повод позицията на РПЦ, че отказва съслужение с петима български йереи

„Светската власт не трябва да се намесва в църковната и във верските въпроси. От друга страна виждаме, че може би, намесата на руската държава в РПЦ и отношението им към нашия Синод. Това е много по-сериозно от заявлението, че Русия ни смята за вражеска държава. Това означава, че конфликтът се пренася на верска основа и се търси разкол в православието". Това заяви Васил Пандов, кандидат-депутат от ПП-ДБ в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS по повод позицията на Руската православна църква, че отказва съслужение с петима български митрополити, защото са участвали в църковна служба с представители на „разколнически структури” от Украйна. 

„От много години знаем заявките на Русия, че славянската писменост е тяхна и те са я съчинили. Не е учудващо, ако се опитат да внесат разкол и в православието, за да постигнат техни цели. Рисковете са глобални за православието”, каза Пандов.

Московската патриаршия осъди българските йерарси, служили с представители на украинската църква

Той препоръча българската държава да е предпазлива в намесата си, "за да не следваме примера с Русия, за която няма разграничение между държавна политика и църква и ни напомня за едни години преди 1989 г. и нашата Църква”, допълни Пандов.

Митрополит Николай: Конфликтът в Украйна започна като междуцърковен спор за юрисдикция 

Относно искането за извънредно заседание на парламента, юристът обясни, че това е пример за новата възможност при актове на служебното правителство, които са скандални, Народното събрание да осъществи контрол върху тях – както с действие, така и за бездействие.

„Относно първата тема – за изслушването на премиера и външен министър Димитър Главчев за Сребреница, външната политика се явява една черна дупка за правителството на Главчев и на ГЕРБ. Това видяхме и с назначаването на външния министър”, каза Пандов.
Той припомни и казуса с Детската болница.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase