Първан Симеонов и Евелина Славкова очакват интрига и при второто, третото и четвъртото място
Изненади може да има под 4-процентната бариера, която трябва да прескочат партиите, за да влязат в Народното събрание. Интрига има и при второто, третото и четвъртото място при вота за Народно събрание. Това посочиха социолозите Първан Симеонов от „Галъп” и Евелина Славкова от „Тренд”.
Те споделиха и имали ли са затруднения с гласуването днес. Славкова призна, че е гласувала рано сутринта с отварянето на секциите. Тя допълни, че е била почти сама. Първан Симеонов призна, че е гласувал на машина, но подчерта, че хартията, на която излизат разписките от вота, е дебела, така че да е трудно да е сгънеш, но за сметка на това се вижда номера на партията, която сме избрали. „Определено трябва да се даде малко повече пространство на машините и да се заградят с параван”, смята той.
Покачва ли се избирателната активност в следобедните часове
Избирателната активност към 15 ч. според данните на „Галъп” е била около 20%. Сходна е била тя и на евроизборите през 2019 г. „Това не е точно мерило, защото сега изборите са 2 в 1, а тогава бяха самостоятелни”, обясни Симеонов. Според социолога е възможно паралелното преброяване да има разминаване с exit poll-а, защото може да има скрит вот. „Хората да казват, че гласуват за традиционна партия, а гласуват за по-радикална”, обясни той.
„Очаква ни горещо политическо лято. Дано не се стигне до други избори”, коментира Евелина Славкова.
Какви послания отправиха политиците в изборния ден
Чрез анкета агенция „Тренд” попита избирателите какво за тях е водещото, при избор за кого да гласуват. 18% от анкетираните са заявили, че конкретният кандидат е водещ. Според 53 на сто партията е в основата на избора им. 29 процента са казали, че не знаят какво ги мотивира да подадат гласа си.
На въпрос дали след предсрочните парламентарни избори ще бъде съставено правителство, 34 на сто от запитаните казват, че са оптимисти и кабинет ще има. 31% обаче са скептици и не вярват, че партиите ще се споразумеят и ще съставят правителство. 35 на всеки сто анкетирани нямат отговор на въпроса.
Според 52% от респондентите партиите трябва да направят необходимите компромиси, за да има редовна власт. 30 на сто смятат, че е по-добре да има нови избори, вместо партиите да отстъпват от идеите си. 18% нямат мнение по въпроса.
ВСИЧКО ЗА ВОТА 2 В 1 ЧЕТЕТЕ ТУК
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase
Редактор: Калина Петкова