Снимка: Цеца Алексова, NOVA
Кръстовище на пътя от Бургас към Слънчев бряг ще остане затворено за три часа
Лозари и винопроизводители блокираха пътя Бургас - Слънчев бряг с тежка техника. Образуваха се километрични колони от чакащи автомобили. Причина за протеста им е наредбата за стоките с висок фискален риск, в която са включени и винените сортове грозде.
Недоволството им е предизвикано от наредба от края на септември миналата година за фискалния контрол върху гроздето. По думите им, според промените, производителят сам трябва да определя качеството и количеството на продукцията, а по време на събирането на реколтата може да се стигне до блокиране на процеса заради административни пречки.
От Националната агенция за приходите изпратиха становище, в което се казва, че гроздето е сред рисковите стоки, които най-често се използват в схеми за измами с данък върху добавената стойност. И целта на новите правила е да се справят със сивия сектор в бранша.
„Нищо лично”: Жената, която се завърна в бащината къща, за да прави вино
„Притеснява ни как ще мерим гроздето, как гроздопроизводителите ще пуснат електронни декларации с електронен подпис. На лозовите масиви, дори отнякъде да намерим кантари, няма ток. Агрегати ли да носим на тези лозови масиви, за да включим кантарите да мерим камионите”, коментира в ефира на „Здравей, България” председателят на Националната лозаро-винарска камара Йордан Чорбаджийски.
Снимка: Цеца Алексова, NOVA
Лозарите казват, че не биват оставяни да работят спокойно. „Насадили сме си лозя. На 75 години съм, а ме карат да купувам лаптоп, който не знам как да използвам”, каза един от протестиращите.
Друг обяснява исканията им. „В изключенията на тази Наредба са автомобили, превозващи грозде до 5 хил. лв., или 3,5 тона - там е сивият сектор, щото цялата търговия в сивия сектор става с бусове вътре в страната. НАП да обърнат внимание на тях, а те са в изключенията, разбирате ли”, запита лозарят Росен Грозев.
„Искат да имат контрол от лозето до винопроизводителя. От НАП не можаха да ни дадат никакви аргументи. Нас ни контролират от Агенцията по лозя и вино, има закон за виното, Национална лозаро-винарска камара, имаме специален документ за пренос на винено грозде”, добавят още лозарите.
Снимка: Цеца Алексова, NOVA
Повече по темата гледайте във видеото.
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase