Титлата от Игрите бе единственият голям трофей, който не бе печелил до днес

Новак Джокович победи Карлос Алкарас във финала на олимпийския тенис турнир с 2:0 сета. Двамата изиграха най-стойностният мач през годината и предложиха на зрителите феноменален тенис спектакъл, предаде Gong.bg

Така 24-кратният шампион от Големия шлем добави и първия си златен медал от Олимпийски игри.

Снимка: БГНЕС

Първият сет продължи 90 минути и показа тенис от най-високо ниво. Играта вървеше гейм за гейм до 6:6, а в последвалия тайбрек Джокович успя на наложи волята си и да запише сета на своята сметка.

Вторият сет започна по-силно за Джокович, но Алкарас бързо изравни играта и отново не се стигна до нито 1 пробив. В последвалия тайбрек Ноле беше просто безгрешен и си осигури златото.

Финалът беше исторически, тъй като противопостави най-младия и най-възрастния финалист в историята на Олимпийските игри.

Ето как протече мача:

ПЪРВИ СЕТ:

Гейм 1: Новак Джокович започна силно финала, като поведе с 1:0 след грешки на Карлос Алкарас. Испанецът изпрати топка в аут, след което сгреши ретур и форхенд, позволявайки на Джокович да стигне до 40:0. Алкарас показа класата си с впечатляваща къса топка за 40:15 и предизвика грешка на Джокович за 40:30, но в крайна сметка сръбският тенисист затвори гейма с мощен сервис. 1:0

Гейм 2: В един изключително оспорван гейм, продължил цели 9 минути, Алкарас успя да надделее над Джокович. След няколко разменени удари и грешки от двамата тенисисти, испанецът стигна до точка за пробив. Въпреки опитите на Джокович да върне гейма с няколко брилянтни удара, Алкарас запази концентрация и спечели точката. 1:1

Гейм 3: В третия гейм Джокович започна с грешка от форхенд и сгрешен смач, което доведе до 0:30. Алкарас сбърка лесна топка, като предостави точка на Джокович (15:30), след което направи още две грешки. В крайна сметка Джокович спечели гейма след серия от четири поредни точки. 2:1

Гейм 4: Джокович започна силно, взимайки първата точка след страхотен ретур 0:15 и уинър по правата 0:30. След уникален ретур Джокович се добра до три точки за пробив. Алкарас спаси първата точка с уинър от форхенд и след това с комбинация стигна до 30:40. Грешка от ретур на Джокович доведе до дюс, след което Алкарас отново спечели предимство с мощен уинър. Геймът приключи с уникално воле на Алкарас, който спечели гейма. 2:2

Гейм 5: В петия гейм Джокович спечели бърза точка с игра сервис мрежа, но след грешка резултатът стана 15:15. Джокович поведе с 30:15 след страхотна комбинация. Алкарас завърши къса топка след спринт, изравнявайки на 30:30. Той получи точка за пробив след мощен уинър, но Джокович спаси ситуацията с силен сервис. Алкарас получи още една точка за пробив след грешка на Джокович в мрежата, но сърбинът спаси и с мощен сервис стигна до 40:40. Трета точка за пробив за Алкарас бе спасена от Джокович с мощен сервис, който му донесе, както предимство, така и спечелване на гейма след страхотен смач. 3:2

Гейм 6: В шестия гейм Алкарас спечели бързо две точки и поведе с 30:0. Грешка на Карлос в мрежата доведе до 30:15. След това испанецът доминира и спечели още две убедителни точки, завършвайки гейма и изравнявайки резултата на 3:3.

Гейм 7: Алкарас сбърка ретур и резултатът стана 15:0. Още една грешка от ретур доведе до 30:0. Джокович увеличи предимството си до 40:0 след дълго разиграване и грешка на Карлос. След двойна грешка на Джокович, който опита ас от втори сервис, резултатът стана 40:15. Геймът завърши с нова грешка на Алкарас и Джокович спечели гейма. 4:3

Гейм 8: Алкарас започна с фантастичен уинър от форхенд за 15:0. След грешка от ретур на Джокович, резултатът стана 30:0. Джокович допусна още една грешка при опит за къса топка, увеличавайки преднината на Алкарас до 40:0. С нова грешка на Ноле, Алкарас спечели гейма. 4:4

Гейм 9: Джокович започна с непредизвикана грешка за 0:15, последвана от двойна грешка и 0:30. Мощен уинър по правата върна Ноле в гейма за15:30. Алкарас сбърка след къса топка на Джокович и резултатът стана 30:30. Джокович направи грешка след два смача, предоставяйки скрит сетбол на Алкарас. Въпреки че Карлос връщаше всяка топка, Джокович завърши със смач за 40:40. Бекхенд уинър на Алкарас донесе точка за пробив, но тя бе спасена след феноменално разиграване (40:40). Алкарас получи поредна точка за пробив след грешка на Ноле, но тя също бе спасена. След грешка от ретур на Алкарас, резултатът отново стана 40:40. С намеса на мрежата и къса топка, Алкарас получи предимство, но Джокович спечели дълго разиграване за ново дюс. Мощен уинър на Алкарас осигури пета точка за пробив, но Джокович спаси и я достигна до геймбол след страхотен сервис. Алкарас отговори с минаващ удар за нов дюс. Ноле предизвика грешка на Алкарас и спечели гейма след мощен сервис. 5:4

Гейм 10: Алкарас започна с точка след силен сервис. След грешка от форхенд на испанеца резултатът стана 15:15. Алкарас поведе с 30:15 след мощен форхенд близо до линията. Къса топка на Джокович доведе до 30:30. Грешка от бекхенд на Ноле предостави на Алкарас точка за спечелване на гейма, която Карлос завърши с мощен уинър по правата. 5:5

Гейм 11: Алкарас започна с уникална къса топка за 0:15. Джокович отговори с мощен смач, изравнявайки на 15:15. Грешка на Карлос от ретур доведе до 30:15. След това грешка на Ноле в аут направи резултата 30:30. Джокович спечели геймбол след игра сервис мрежа, повеждайки с 40:30. Геймът завърши с грешка на Карлос, и Джокович си гарантира минимум тайбрек в първия сет. 6:5

Гейм 12: Джокович спечели първата точка след силен удар (0:15). Алкарас отговори с феноменален минаващ удар за 15:15 и след това с убийствена къса топка, повеждайки с 30:15. Грешка на Карлос в аут доведе до 30:30, след което грешка на Алкарас на мрежата предостави сетбол на Джокович. Алкарас спаси сетбола с мощен форхенд уинър и стигна до 40:40. С нова точка и мощен форхенд, Алкарас спечели гейма. 6:6

СЕТ ЗА ДЖОКОВИЧ! В тайбрека на първия сет Джокович спечели първата точка (1:0), но Алкарас изравни с мощен форхенд (1:1). Карлос поведе с 2:1 след нов уинър, но грешка от бекхенд доведе до 2:2. Джокович демонстрира страхотна игра на мрежата, излизайки напред с 3:2. Алкарас отговори с солиден сервис за 3:3. Мощен ретур уинър осигури минипробив за Джокович, който поведе с 4:3. Грешка в аут на Карлос даде предимство на Ноле с 5:3. Джокович получи три сетбола след сгрешен ретур на Алкарас и спечели сета след уникално стоп воле. 7:6

ВТОРИ СЕТ:

Гейм 1: В началото на втория сет Алкарас спечели лесно първите две точки, следвани от ретур в аут на Джокович, което доведе до 40:0. Джокович намали на 40:15 с точка, след като хваща Алкарас в крачка, а след това сгрешена къса топка на испанеца направи резултата 40:30. Джокович изравни на 40:40 след нова грешка на Алкарас. Алкарас получи предимство с феноменално изпълнение, но Джокович отговори с мощен уинър, връщайки резултата на 40:40. С две бързи точки Карлос спечели гейма и започна втория сет с увереност. 0:1

Гейм 2: Във втория гейм на втория сет Джокович започна с две бързи точки, повеждайки с 30:0. След мощен сервис той увеличи преднината си до 40:0. Минаващ удар завърши бързо гейма за Ноле, който изравни резултата в сета. 1:1

Гейм 3: Алкарас започна силно с две бързи точки, повеждайки с 30:0. Джокович намали на 30:15, но след двойна грешка на Алкарас резултатът стана 30:30. Джокович получи точка за пробив след дълго разиграване, водейки с 30:40. Алкарас спаси точката с мощен форхенд уинър по обратния диагонал, а след това изравни на 40:40 с уинър по правата. Геймбол за Карлос дойде след още един мощен уинър и той печели гейма след силен сервис. 1:2

Гейм 4: В четвъртия гейм на втория сет Джокович поведе след предизвикана грешка на Алкарас, резултатът става 15:0. Сърбинът спечели брутално разиграване, увеличавайки преднината си до 30:0. С две бързи точки Джокович изравни резултата в сета. 2:2

Гейм 5: Джокович поведе с 0:15 след грешка на Алкарас, но Карлос изравни с уинър. Джокович натисна с форхенд по правата, повеждайки с 15:30. Алкарас отговори с феноменална контра къса точка, връщайки резултата на 30:30. След дълго разиграване, Карлос спечели точка с мощен форхенд уинър, водейки с 40:30. Джокович изравни за 40:40 след ново дълго разиграване. Мощен сервис на Алкарас му осигури геймбол и след грешка на Джокович, Карлос спечели гейма. 2:3

Гейм 7: Джокович спечели първата точка за 0:15, но направи неочаквана грешка на мрежата, 15:15. Алкарас поведе с 30:15 след нова точка и предизвика грешка от Ноле, повишавайки резултата до 40:15. Мощен сервис завърши гейма за Алкарас. 3:4

Гейм 8: В осмия гейм на втория сет Джокович спечели първата точка след грешка на Алкарас (15:0). Намеса на мрежата при опит на Ноле да завърши топката доведе до 15:15. Мощен сервис от Джокович го изведе напред с 30:15, но Алкарас изравни с ефектно драйв воле (30:30). След размяна на точки резултатът стана 40:40. Джокович предизвика грешка от Алкарас и получи геймбол, който реализира с феноменален сервис, спечелвайки гейма. 4:4

Гейм 9: Алкарас спечели първата точка с феноменален прехвърлящ удар (15:0). Лесна точка от сервис увеличи преднината му до 30:0, а след още една точка резултатът стана 40:0. Джокович намали на 40:30 след две отлично структурирани точки. С феноменална къса и прецизен минаващ удар, Джокович изравни на 40:40. Алкарас спечели най-дългото разиграване в мача, осигурявайки си геймбол. Геймът завърши с мощен смач от Алкарас. 4:5

Гейм 10: Джокович спечели бърза точка за 15:0. Алкарас изравни с лесна къса топка, 15:15. Джокович поведе с 30:15 след грешка на Карлос в близост до мрежата, а мощен сервис увеличи преднината му до 40:15. Алкарас намали на 40:30 с мощен бекхенд по правата, но Джокович завърши гейма след предизвикана грешка на Алкарас. 5:5

Гейм 11: Алкарас започна с феноменално драйв воле, повеждайки с 15:0. След мощен сервис, той спечели бърза точка за 30:0, а още една точка след много добър сервис увеличи преднината до 40:0. Алкарас спечели гейма на 0, демонстрирайки голяма увереност. 5:6

Гейм 12: Джокович спечели лесна точка след сбъркан ретур на втори сервис на Карлос (15:0). Със завършващо воле, Ноле увеличи преднината си до 30:0 и добави още една лесна точка, за да завърши гейма. Джокович спечели гейма и сетът ще продължи с тайбрек. 6:6

Тайбрек: Минипробив за Джокович на старта на тайбрека след брутален форхенд, 2:0 за Ноле след тежко дълго разиграване, минипробивъ е върнат след грешка на Джокович от форхенд 2:1, брутален форхенд уинър на Карлос за 2:2, феноменален форхенд уинър на Джокович 3:2, безапелационен смач от Джокович за 4:2, 2 грешки на Алкарас и уинър на Ноле слагат край на мача.