Снимка: iStock
Страната ни може да задлъжнее и с до 5 млн. лева неустойки на ЕК заради неспазване на уговорките с нея
На последното редовно заседание на 50-ото Народно събрание депутатите трябваше да гласуват така наречената Пътна карта за климатична неутралност, която урежда затварянето на ТЕЦ-овете в комплекса „Мини Марица-изток” до 2038 година. Освен нея, вчера не бяха приети и промените в Плана за възстановяване, част от които предвиждат 960 милиона евро инвестиции в електропреносната мрежа. Заради отсъствието на друга редакция в Плана България няма да вземе 500 милиона евро за рекултивация на терените в „Мини Марица” и преквалификация на миньорите. Страната ни може да задлъжнее и с до 5 милиона лева неустойки на Еврокомисията заради неспазване на уговорките. Така за рекултивация остава само един милиард лева и то от бюджета на България.
Часове след скандалите в парламента, реакция дойде и от служебната власт. Финансовият министър Людмила Петкова обяви, че в тази ситуация Министерският съвет няма мандат да води преговори с Еврокомисията.
„Ако не се случат тези промени, това означава, че тези пари трябва да бъдат осигурени от националния бюджет”, предупреди Петкова.
Реформите, обещани от България на Еврокомисията, ще трябва да се случат с или без парите от Плана за възстановяване, обяви още Петкова, за да не се наложи да връщаме средства от вече получените.
„Промените трябва да бъдат изпратени най-късно до 15-20 октомври, за да успее Комисията да приеме промените по Плана и да няма загуба на средства. Те могат да бъдат разчетени в бюджета, но въпросът е на каква цена”, допълни министърът.
Последното заседание на НС: Окупация на трибуната, загасени лампи и изпълнение на химна
Според миньорския бранш, чиито представители бяха вчера в парламента, комплекс „Мини Марица-изток” има концесионен договор до 2043 година.
„Евентуално някакви пари би могло да се отпуснат”, каза Станимир Георгиев от Сдружение „Миньори и енергетици”.
По думите на министъра на енергетиката обаче миньорите вече са били информирани за планираните промени в Плана. „Аз свиках браншови съвет в сектор „Енергетика” и още във вторник тази седмица запознах синдикатите изцяло с нашето съдържание”, подчерта той.
Икономисти напомнят, че не парите всъщност са целта, а реформите. „В момента на шестото плащане, което започна юни, и вече сме в средата, ние сме изпълнили нула етапа - нищо. Все още има неща от втория етап, които трябва да изпълни България, за да получи второ плащане”, коментира Зорница Славова от Института за пазарна икономика.
Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase