Първият звънец удари най-възрастният депутат - Силви Кирилов

51-вото Народно събрание беше официално открито. Новите депутати се събраха точно в 10 часа, за да положат клетва. Първия звънец удари най-възрастният депутат - Силви Кирилов от „Има такъв народ”. Официалната част се проведе в присъствието на президента Румен Радев и вицепрезидента Илияна Йотова.

В декларации партиите съобщиха приоритетите си, а след това последва първото гласуване за председател на парламента. Номинациите бяха пет – Рая Назарян (ГЕРБ-СДС), Андрей Цеков (ПП-ДБ), Петър Петров („Възраждане”), Наталия Киселова („БСП – Обединена левица”), Николета Кузманова („Има такъв народ”). Гласуването завърши с балотаж между Рая Назарян и Андрей Цеков, но никой от двамата не успя да събере необходимия брой гласове, а лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов дори не присъства на вота.

След неуспешния избор от ИТН предложиха Кирилов да остане на поста, докато мандатите за съставяне на правителство бъдат връчени. Той, от своя страна, обяви председателски съвет и 30-минутна почивка. След нея стана ясно, че първото заседание се прекратява и ще бъде продължено в сряда.

СНИМКИ ОТ ПЪРВОТО ЗАСЕДАНИЕ НА ПАРЛАМЕНТА ВИЖТЕ ТУК

За трети път Силви Кирилов от „Има такъв народ”, като най-възрастен народен представител, откри първото заседание на парламента. „Живеем в сложно и изключително динамично време - както във вътрешен, така и във външнополитически план. Това изисква трезва оценка и анализ на социалните, обществено-политическите, финансово-икономическите и други проблеми. Светът се променя шеметно пред очите ни за време, което преди би изисквало десетилетия. Политическите отношения са противоречиви, а в някои отношения - дори антагонистични. Доверието в политическите партии и държавните институции е в най-ниската си точка. Поставена е под съмнение демократичността на политическия процес като цяло”, заяви той.


Новите 240 положиха клетва. Веднага след това формациите определиха приоритетите си. От ГЕРБ-СДС отново припомниха,  че са първи. Затова очакват подкрепа за председател, а след това са готови на преговори. „Не сме готови да участваме в подмяна на вота на българските избиратели. Мислим, че останалите партии трябва да се съобразят с изборните резултати”, подчерта Тома Биков.

ПП-ДБ от  своя страна поставиха като условия целите, които вече написаха в декларация: първо - изолация на „ДПС - Ново Начало”. „Демокрацията в България е поставена в непосредствена опасност и трябва да се борим, за да я спасим”, заяви Николай Денков.

От „Възраждане” заподозряха, че вече има готовност за редовен кабинет. „Две думи - евроатлантически ценности. Време е да изхвърлим тези ценности на боклука на историята”, настоява Костадин Костадинов.  


„БСП - Обединена левица” призова за смекчаване на тона. „Ако стоим един срещу друг, всеки от своята кохорта, дрънкащи оръжия, няма как рамката на чистата държава и чистата съдебна система да се случи”, е мнението на Атанас Зафиров.

От Алианс за права и свободи обявиха, че са готови за преговори. „Няма да подкрепим обаче правителство с участието или подкрепата – явна или скрита, на „ДПС - Ново начало”, категорично заяви Джевдет Чакъров.


От „Има такъв народ” също заявиха, че трябва да има опит за кабинет. „Може би някои от вас се страхуват и този страх ви държи за заложници. Обаче искаме да знаете следното – времето за прошки отмина”, каза Станислав Балабанов.

МЕЧ призова за директно касиране на изборите. „С огромно огорчение трябва да признаем, че изборите бяха опорочени”, твърди Радостин Василев.

Декларация нямаха единствено от „ДПС - Ново начало”, тъй като още на старта на заседанието излязоха при протестиращите.

След изявленията последва първото гласуване - за председател на парламента. Имаше пет номинации, но до балотаж с равен брой гласове „за” стигнаха само Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Андрей Цеков от ПП-ДБ. В крайна сметка никой не получи мнозинство и от ИТН предложиха вариант: „Временно за председател да бъде избран най-възрастният, докато се сформира мнозинство”, предложи Тошко Йорданов. Последва обсъждане на председателски съвет, но не се стигна до консенсус. Така парламентарният часовник отново беше спрян, а първото заседание ще бъде възобновено в сряда.

ВСИЧКО ЗА СТАРТА НА НОВОТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ ЧЕТЕТЕ ТУК