Снимка: iStock
Той е в изпълнение на ангажиментите по Националния план за възстановяване и устойчивост
Изцяло нов закон за личния фалит беше публикуван за обществено обсъждане от Правосъдното министерство. То ще продължи до 11 декември тази година, след което проектът може да бъда изпратен за разглеждане в Народното събрание. Този закон е част от трите останали цели, които България трябва да изпълни, за да получи второто плащане по Плана за възстановяване. Ситуацията с второто плащане към днешна дата не е оптимистична. Справката, която NOVA направи показва, че от записаните към него 62 етапа и цели са изпълнени 59. Това, което остава да се свърши, е да се приемат два законопроекта.
Обявяване на личен фалит само при добросъвестност
Единият за защита на лицата, подаващи сигнали за корупция и за фалита на физическите лица. Последната задача е да се приеме и намаляването на обществените поръчки с един единствен участник. Ако България изпълни в срок тези три цели, то сумата, която ще получим е почти 1 милиард и 300 000 лева. Крайният срок беше 31 декември 2022 година. След множество отсрочки, дадени ни от Европейската комисия, сега време почти няма. А само законът за личният фалит е гледан два пъти в парламента безуспешно.
Законът за личния фалит е насочен към аспект в българското право, който до момента не е съществувал. „Законът засяга добросъвестния длъжник. Онези обикновени хора, които са изпаднали в дългова спирала. И трябва толкова ясно да са написани критериите, че да се избегне възможността от него да се възползват хора, които са недобросъвестни“, заяви зам.-министърът на правосъдието Михаела Мечкунова.
За да обявите фалит трябва в продължение на 1 година да не може да обслужвате задълженията си към кредитори. Те трябва да са в размер на поне 10 минимални работни заплати. Подава се молба към съдилище, което открива процедура по обявяване на несъстоятелност. Назначава се синдик, който с вас и вашите кредитори изготвя план как да се изплатят дълговете.
От правосъдното ведомство внесоха Антикорупционния закон в парламента
Ако длъжникът докаже, че е изпълнил всичките си задължения в това производство. Законът предвижда, че лицата могат да бъдат освободени от тях, които са останали неизплатени след 3 години от откриване на производството или одобряването на Плана“, обясни експерт в Министерството на правосъдието Светла Стойкова.
Ако пък нямате никакви доходи съдът директно прекратява процедурата и след 5 години може да ви освободят от задължения. „Ще докажат, че нямат никакво имущество. В този случай съдът трябва да спре производството, защото воденето му е безпредметно. Няма какво да се осребри“, допълни Стойкова.
(Не)стандартна политика: Обзорът на седмицата с Нели Тодорова
Според някои юристи обаче формулировката на добросъвестен длъжник е неясна. Липсва и регистър на лицата, обявили несъстоятелност. „Една обтекаема формулировка, че „добросъвестен“ е длъжник, който не би поел задължения, които не може да изпълни. Ако вие искате да направите на такъв човек гардероб, той не може валидно да ви плати и неговите кредитори ще подгонят вас, защото вие сте взели техните пари“, уточни съдия в Софийския районен съд Андрей Георгиев.
Какъв ще е финалният вариант е изцяло в ръцете на народните представители.