От Асоциацията на ритейл парковете обещават паникбутони, ако наемателите на магазини пожелаят такива

Извънредно заседание на Комисията по обществен ред и сигурност в Столичния общински съвет заради проявите на агресия в големи търговски центрове. За да представят мерките, които предлагат срещу насилието, на заседанието присъстват представители на СДВР, на частни охранителни фирми, а също и управителите на почти всички търговски центрове в столицата.

Преди началото на заседанието председателят на Комисията в СОС Ваня Тагарева даде брифинг, на който отправи призив - за комплексни и дългосрочни мерки. „В големите обекти трябва да има назначен мениджър по сигурността. Трябва да се направи анализ на риска от прояви на агресия и ясен план как да се действа при проявено насилие”, настоя тя.

Според Тагарева е нужно да има повече служители, които отговарят за сигурността в моловете. „Станахме свидетели именно на агресия срещу служител, чиято задача е да не допуска прояви на насилие и агресия, а да осигурява безопасността на хората в търговския център”, обясни председателят на комисията.

Тя счита, че са необходими по-сериозни мерки от вече предложените паникбутони, защото това не би преустановило агресията. „Твърде оптимистично ще е да сложим край на проявите на насилие, но можем поне да ги намалим”, коментира още Тагарева.

Епидемия от насилие: Защо деца проявяват агресия в търговски центрове

„Не можем да направим моловете да изглеждат като дискотеки с мускулести, страшни охранители“, обясни Даниел Бунарджиев.

Комисар Пламен Колев, заместник-началник на Охранителна полиция към СДВР, увери, че взетите преди седмица мерки за засилено присъствие на униформени в търговските центрове вече дават резултат.

„В първите дни бяха установени непълнолетни с предмети, с които може да се упражни насилие. Но в последните дни броят им намалява. Тези мерки ще продължат да действат, докато има необходимост от тях”, категоричен беше Колев. И допълни, че в засилените мерки в и около моловете се включват и ГД „Жандармерия” и „Пътна полиция”.

„СДВР постоянно извършва анализ, за да знае какви мерки, къде и в каква степен те да бъдат приложени. В търговските центрове охраната е възложена на частни фирми. Проверките, които организирахме съвсем наскоро, показаха, че проблем при частните охранителни фирми няма. Ние и обществото очакваме от тях да няма инциденти, кражби и прояви на насилие, но какъв ще бъде броят на хората, отговарящи за сигурността в търговските центрове, се решава от управителите на техните обекти и от охранителните фирми”, коментира още Колев.

В петък от МВР увериха, че ще увеличат униформените, които да патрулират в района на търговските центрове. От Асоциацията на ритейл парковете обещават паникбутони, ако наемателите на магазини пожелаят такива.

Анализът на охранителите показва сходен профилът на заловените нарушители. „Подрастващи, на които до този момент нищо не им е забранявано. Те са наказателно неотговорни и това са пласьорите на дрога“, каза Боян Боянов от Асоциацията на лицата и сдруженията, извършващи частна охранителна дейност.

Национално съвещание: Прокуратурата и МВР с общи мерки срещу насилието

След като униформените увериха, че засилените мерки за сигурност ще са в сила докато има нужда от тях, залата на местния парламент се превърна в трибуна за идеи. Например - родителите на малолетните нарушители да плащат нанесените от тях щети или да не се допускат хора с шапки и качулки в мола. И още: „На определена квадратура би трябвало да има един или двама охранители, които да реагират адекватно и навременно на противообществени прояви“, допълни Боянов.

„Не можем да имаме един охранител след всеки влизащ в търговския център. По-важното е, когато имаме непълнолетен, първо да имаме право да го задържим, но и да имаме право да го санкционираме, защото той в момента не подлежи на глоби“, отбеляза мениджърът на търговски център Мая Маринова.

Управителите на молове поставиха на масата свое искане – от СДВР да продължат да дават дежурства и след празниците, защото приливът на хора не намалява, но и защото имат по-сериозни правомощия от частните охранители. „Проблемът е, че като хванем нарушителя и го изведем от търговския център, той след 1 час или на другия ден ще е вътре“, подчерта председателят на Българската асоциация на ритейл центровете Манол Гойгаджиев.