„Те са малки, но предлагат някаква алтернатива на възприетия либерален ред", коментира шефът на софийския офис на ЕСВП
„2024-та е годината на изборите. Имаше избори в много важи държави, включително вот за Европейски парламент. Геополитическите процеси, които се случват са с много последици за целия свят. Навсякъде се наблюдава присъствието на крайнодесни и популистки формации. Не само в Европа. Видяхме, че на вота в САЩ – Доналд Тръмп се завърна”. Това коментира в предаването „Пресечна точка” директорът на софийския офис на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП) Мария Симеонова.
Протестите в Грузия: Как се стигна до тях
По думите ѝ се наблюдава тенденция „по-малки формации в някои държави да се роят”. „Те са малки, но предлагат някаква алтернатива на възприетия либерален ред. А причината да се множат е сблъсъкът на няколко предизвикателства едновременно – като се почне от войната в Близкия изток, Украйна, а сега и в Сирия, икономическата криза, всяване на страх за увеличаването на миграционните потоци. Тоест има много храна за формации, които залитат към популистко говорене”, подчерта Симеонова.
Тя посочи, че това, което грузинците правят в момента – буди огромен респект. „Те се борят за свободата си и за продължаване на пътя на Грузия към евроатлантическото семейство. Това, което виждаме вече четвърти ден, е много впечатляващо и свидетелства за решимостта на грузинския народ да извоюва своя път към членство в ЕС”.
Екзитпол: Социалдемократическата партия остава първа политическа сила в Румъния
Симеонова коментира и вота в Румъния. „Тази година беше много важна и за нашите северни съседи. Те гласуваха на парламентарни, президентски, местни и европейски избори. Парламентарният вот се състоя в контекста на скорошните президентски избори, които поднесоха една много голяма изненада. На балотаж е Калин Джорджеску, който не беше засечен в проучванията. Но пък след очевидно успешно проведена кампания в TikTok и най-вече в социалните медии, успя да отиде на втори тур”.
По отношение на парламентарните избори тя посочи, че в Румъния се наблюдава роене и фрагментиране. „Седем партии влизат в румънския парламент, последните от които са именно малки политически формации, които залагат на крайно десни популистки послания”.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Станимира Шикова