Снимка: БГНЕС
Формациите са на различно мнение за фигурата на министър-председател
Ден след като депутатите успяха да излъчат председател и парламентът започна работа по същество, вниманието вече е насочено към старта на конституционната процедура по връчването на мандатите. Очаква се президентът да посочи дата за това в началото на следващата седмица.
Политическите формации вече изразяват надежда, но не и голям оптимизъм, че може да се намери мнозинство за редовно правителство. Чува се готовност за преговори от всички, но към този момент никой не се дава конкретика кога и дали ще бъдат инициирани такива.
Митов: От ПП вече преговарят с „Възраждане”
Първият мандат ще отиде при най-голямата сила в парламента – ГЕРБ-СДС. От партията на Бойко Борисов вече заявиха кои са възможните партньори за разговори – ПП-ДБ, БСП и ИТН. Но докато от ГЕРБ смятат, че трябва да се говори за политически кабинет, останалите виждат като единствен вариант премиер, който да е равноотдалечен от всички експерт. Според тях той сам трябва да избере министрите, с които да работи.
„Нашата цел винаги е била да разговаряме за редовен кабинет. Ще продължим по този път да се опитваме да накараме партиите, които сме очертали като потенциални партньори, да влезем в разговор с тях за мнозинство и кабинет. ПП обаче преговаря с „Възраждане”, каза в ефира на NOVA Даниел Митов.
От ПП-ДБ отговориха, че са готови на диалог, но очакват покана от първите с искане приоритетите, които поставят на масата, да бъдат одобрени. Те обаче твърдят, че не включват в сметките партията на Костадин Костадинов. Коалицията иска изолация на Делян Пеевски, приоритизиране на законите за държавния бюджет и този за съдебната власт. „Ако тези приоритети бъдат припознати от ГЕРБ, БСП и АПС, по този начин ще можем да търсим работещ вариант. Не съм обаче оптимист”, заяви Богдан Богданов.
Богданов: Песимист съм, че с ГЕРБ-СДС ще намерим работещ вариант
След като успяха да договорят подкрепа за председател на парламента, социалистите заявиха, че дават крачка встрани и ще изчакат решението на първите и вторите. Но са готови за разговори. „
Възможното мнозинство е реализираното такова, показахме го с избора на председател, но държа да кажа, че това мнозинство не е управленско. Най-малкото защото в него има партии, които имат определени различия по много възлови за управлението на държавата въпроси, както през годините, така и в момента. Там разговорът трябва да се води по различен начин”, отбеляза Атанас Зафиров.
Още отначало обаче се очертават сериозни различия във вижданията за редовна власт. Според ПП-ДБ и „БСП – Обединена левица” премиерът трябва да е равноотдалечен от всички партии. ГЕРБ-СДС е на мнение, че политическите кабинети са по-непробиваеми.
Има ли компромисен вариант, ще стане ясно след евентуални преговори.