Видео: Voice of America/Снимка: iStock
Клиентите сами носят нужните шишета и чанти
Супермаркет във Виена предлага всичко, необходимо за купувача, освен опаковките, съобщи Voice of America. Ако искате да си купите нещо, дори течности като олио или шампоан, трябва да дойдете подготвени. Посетителите носят свои собствени шишета, претеглят ги, пълнят нужните количества и след това заплащат стоките си по тегло.
„Идеята да отворя магазина ми хрумна през 2018 г. Уморих се да виждам толкова много отпадъци, пластмаса и ненужен боклук — еднократни чаши за кафе, еднократни опаковки“, сподели Мая Персауд, основател на Tray Supermarket, който отваря врати през 2021 г.
„Според данни от Greenpeace само 6% от пластмасовите отпадъци в САЩ се рециклират. Надявам се магазини като нашия да помогнат за промяна", добавя тя.
Островни държави настояват за позиция на Международния съд спрямо големите замърсители
Пазаруването в подобен магазин може да не е толкова лесно, както в традиционен магазин, но клиентите споделят, че това им дава усещане, че са помогнали по свой начин за опазването на природата. „Чувствате се добре, защото правите за околната среда. Персоналът е много приятелски настроен и услужлив и много ангажиран с грижата за планетата и околната среда", казва Фил Коркоран, клиент на магазина.
В Такома Парк, Мериленд, друг магазин за нулеви отпадъци, наречен Fulfillery, предлага дори свои собствени продукти. Един от тях е универсална почистваща таблетка, произведена от рециклирано олио за готвене. „Отваряте я, нарязвате я, добавяте вода и тя става наистина страхотен почистващ препарат“, обяснява Рини Саха, собственик на магазина. Тя казва, че промяната в потребителските навици, независимо колко малка е тя, е ключова за намаляване на отпадъците.
Според застъпническата организация U.S. Public Interest Research Group, в САЩ има около 1300 магазина с концепцията за нулеви отпадъци, като броят им нараства, посочва VOA.
Редактор: Цветина Петрова