През тези 61 дни управляващата коалиция рядко изглеждаше възможна, а по-често изцяло недостижима

Днес се навършват два месеца от първото заседание на сегашния парламент, а все още президентът не е връчил дори първия мандат. През тези 61 дни управляващата коалиция рядко изглеждаше възможна, а по-често изцяло недостижима. В опит да изясни какво разделя нашите народни представители и какво би могло да ги обедини за създаването на редовно правителство, Николай Беремлийски събра мненията на цели 24-ма депутати, представляващи различни гледни точки!

Мненията на депутатите варират от пълна увереност в успеха на преговорите до пълно недоверие в тяхната ефективност. Започваме с оптимистите:

 „Шанс винаги има. Мисля, че могат да се получат нещата”, смята Иван Ибришимов от „БСП – Обединена левица”.

 „Чисто математически няма проблем да се състави правителство”, смята Бойко Рашков от ПП-ДБ.

 „Имаме една реплика: „Докато нищо не е завършено, значи не е завършено”. Дай Боже!”, посочва Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС.

Сред депутатите обаче не липсват и скептици.

 „Да ходим на избори, нищо няма да свършат тези хора”, смята Хамид Хамид от „ДПС – Ново начало”.

„ИТН, ДБ и БСП не показват гръбнак пред Борисов”, коментира Радостин Вадилев от МЕЧ.

 „Ако си разделят баницата за крадене – ще има”, казва Цончо Ганев от „Възраждане”.

„Отговорност на първата политическа сила е да формира правителство. За момента виждаме невъзможност да съставят”, посочва Венко Сабрутев от ПП-ДБ

„Трудно някой може да ви каже някакъв отговор – положителен или отрицателен. Нито може да се каже „да”, нито „не”, смята Александър Вълчев от ИТН.

Някои народни представители подчертават важността на компромисите и диалога за постигане на съгласие.

 „Когато има диалог между хората, които водят преговорите – всичко е възможно, стига да има здрав разум”, посочва Лъчезар Иванов от ГЕРБ-СДС.

„Трябва да има лидерска среща, когато се стигне до окончателното финализиране”, смята Александър Симидчиев от ПП-ДБ.

Други изразяват категорична позиция и непримиримост по ключови въпроси.

„Декларацията и равно отдалечения премиер. Това са неща, които сме обещали на нашите избиратели и това са неща, които няма да отстъпим”, заявава Кирил Петков от ПП-ДБ.

„Ние сме казали своята позиция и държим Росен Желязков да бъде нашият кандидат за премиер”, посочва Цвета Караянчева от ГЕРБ-СДС.

Персоналните конфликти са неизбежна част от политическия процес. Те често са онова, което възпрепятства съгласието между партиите.

„За нас премиерът трябва да бъде политическа фигура”, коментира Александър Ненков от ГЕРБ-СДС.

„Борисов смята, че всичко, което има като ръководни постове в НС, в изпълнителната власт, се полага на ГЕРБ. Само, че човекът живее със стари нагласи, мечти, времената са съвършено различни”, коментира Бойко Рашков.

„Мисля, че една фигура не може да развали едно редовно правителство”, казва Даниел Александров от ГЕРБ-СДС.

„Упорството на ГЕРБ да сложат свой явен, ярък политически кадър е искрено нежелание да се излезе от политическата криза”, подчертава Лена Бориславова от ПП-ДБV

Но сред народните представители не липсват и призиви за единство и опити за сближаване.

„Българите се нуждаем от редовно правителство, надявам се да продължим в добър тон”, казва Даниел Александров от ГЕРБ-СДС.

„От наша страна винаги тонът е бил конструктивен”, коментира Станислав Балабанов от ИТН.

„Всички трябва да отстъпят, всички трябва да направят компромис, но разумен компромис”, казва Свилен Трифонов от ПП-ДБ.

Откъде могат да дойдат гласове в подкрепа за редовен кабинет

Въпросът за бъдещето на България разделя депутатите – за едни най-важнае нуждата от реформи.

„Въпросът е какви са приоритетите. Там е заровено всичко”, смята Борислав Гуцанов от „БСП – Обединена левица”.

„Важното е, че се приеха промените в Изборния кодекс, на първо четене, промените в ЗСВ и независимо дали ще има правителство или не, смятаме че трябва да се продължи с тях”, подчертава Васил Пандов от ПП-ДБ.

„В крайна сметка в момента най-важна е България”, казва Станислав Балабанов.

Разговорите за кабинет: Ще има ли съгласие между партиите

За други – най-важно е формирането на стабилно правителство.

 „Такова трябва да има почти на всяка цена, защото противното означава да изпратим държавата на осми поред избори, което не е желано от никого”, заявява Делян Добрев от ГЕРБ-СДС.

„Това, което аз съм убеден е, че редовно правителство трябва да има. В интерес е на гражданите, на бизнеса и на местната власт, които дават много ясен сигнал, че положението наистина е сериозно”, смята независимият депутат Явор Божанков.

На въпроса как ще продължат преговорите за съставяне на редовно правителство Томислав Дончев от ГЕРБ-СДС отговаря: „Напред”.

А трети, просто не харесват състоянието на нещата:

„Моето мнение е, че проблемите на хората не се решават, а се занимават с глупости”, смята Йордан Цонев от „ДПС – Ново начало”.

 „На фона на това, което се случва в света, не само в нашия ареал, ще бъде престъпление, ако ние продължим в този низ от избори”, смята Александър Ненков.

 „Колегите продължават да държат на политически номинации, така че ако продължава да бъде отношението на партиите, от които зависи – най-вероятно отново ще отидем на избори”, посочва Стою Стоев от ПП-ДБ.

И така, в тези условия, депутатите сякаш решават най-голямата загадка на политиката: как да съвместят взаимното си недоверие с надеждата за единство, докато политическият часовник неумолимо показва, че времето за първия мандат наближава.

Повече гледайте във видеото.