Снимка: iStock
Притежателите на Синя карта могат да сменят работодателя си след първата година
Министрите от служебния кабинет „Главчев” одобриха промените в Закона за чужденците в Република България. Така синхронизират евродиректива за условията за влизане и пребиваване на граждани от трети страни, които да упражняват висококвалифициран труд в ЕС, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.
Предвижда се възможност за смяна на работодател от притежателя на Синя карта след първата година работа на територията на ЕС. Това включва и извършване на конкретна дейност от притежателите на тази карта, издадена в друга държава членка, без да се изисква друго разрешение, освен Синя карта на ЕС и редовен паспорт.
Променят се условията, при които сезонни работници от трети страни могат да пребивават в страната ни. След получаване на първоначалния документ, може да бъде удължен срокът на пребиваване на чужденец до 90 дни.
Уеднаквяват се изискванията спрямо кандидатите за постоянно пребиваване.
Въвеждат се нови условия за разрешаване на продължително пребиваване на инвеститори. Основанието е свързано с представени документи за годишен оборот най-малко на 500 хиляди лева или тяхната равностойност във валута за период от 2 години преди регистрацията на търговското представителство на чуждестранното дружество в България. Предвижда се също и разрешение на това основание да могат да получат до двама представители на това дружество.
Подобрена е процедурата по взаимодействие на компетентните държавни структури, ангажирани в процеса на издаване на съответния тип разрешения за пребиваване.
С промените ГД „Гранична полиция“ ще може да налага принудителни административни мерки спрямо граждани на държави членки на ЕС. Подобно условие към момента липсва в Закона за влизането, пребиваването и напускането на Република България за гражданите на ЕС и членовете на техните семейства.
Въвеждат се изискванията на Кодекса на шенгенските граници. В него се предвижда премахване на граничния контрол на хора, които пресичат вътрешните граници между държавите членки и са установени правила за граничния контрол на тези, които пресичат външните граници на Съюза. След 31 март 2024 г. тези правила са пряко приложими за Република България.
Съгласно регламента, престоят на граждани на трети страни на територията на Република България започва да се счита за престой на територията на Шенгенското пространство. В тази връзка със законопроекта е предвидено общо правило за престой съгласно Кодекса на Шенгенските граници.
По повод одобрения с решение на Министерския съвет модел за централизирана персонализация на български лични документи, е предвидена редакция на Закона за българските лични документи (ЗБЛД) за експресното издаване на лична карта на български граждани.
Новата лична карта, издадена с експресна поръчка до 8 работни часа ще се получава само в гр. София. Тя ще може да се получава само в Столичната дирекция на вътрешните работи, Областната дирекция на Министерството на вътрешните работи -София или в дирекция „Български документи за самоличност".
Шефът на ДАНС: Миграционният натиск към България ще се запази
Редактор: Весела Веселинова