Продължава търсенето под руините

Взрив на газ вдигна на крак пожарникари и полицаи в Банкя. Тътенът е бил чут малко преди 12 часа, а кълба дим се виждаха надалеч. Една къща е срината до основи, а съседната сграда близнак е сериозно засегната. Засега няма данни за загинали, но двама души - брат и сестра, живеещи в унищожения имот, са в неизвестност.

СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК

Спасителни екипи с кучета трябва да претърсят района на експлозията, но и до този момент това е невъзможно, заради тлеещите останки и тежката миризма на изгоряло, която би объркала обонянието на животните, казват от полицията.

Тътенът разтриса целия град в 11:24 ч. Конкретен отговор какво точно е причинило инцидента на този етап все още няма. От „Овергаз” обясниха, че техническата неизправност е била в инсталация в самия имот, а не в газопреносната мрежа на доставчика.

„Чухме взрива. Беше страхотен тътен. Пораженията по къщата ни са много. Стъкла, дограма - всичко е строшено. Реших, че ни обстрелват. Защото взривът беше все едно избухва бомба. Цялата къща се разтресе”, разказа Дорина - жител на Банкя.

Взривът и последвалият пожар обаче не допуснаха служителите на терен часове наред да стигнат до отломките. „Продължаваме до изгасяването на пожара. И евентуално търсене на две лица - мъж и жена, по данни на съседи”, обясни ком. Николай Първанов от ГДПБЗН.

Взрив в Банкя, има сериозни щети (ВИДЕО+СНИМКИ)

Хората от улица „Родина” часове наред чакаха, преди да бъдат допуснати да видят последствията от взрива в собствените си домове. Имотът на Петко Петров е точно в подножието на срутилата се от взрива къща близнак.

„Съседът ми се обади и ми каза, че покривът на къщата ми е разрушен. Оказа се, че трагедията е доста голяма. Не знам кой ще покрие щетите, очаквам някакво съдействие, нямам застраховка”, каза мъжът.

И докато едни оглеждаха какво е останало - други се оказаха на пътя. Без дом и без надежда, след като тяхната част от къщата близнак е в руини. След изпитания ужас някои от хората, които до момента са се отоплявали на газ, са притеснени.

За да се стигне до взрив от такъв мащаб, изтеклият газ трябва да се е концентрирал в затворено помещение, обясниха от „Овергаз”. А всеки потребител трябва всяка година да подава информация към доставчика за техническото състояние на инсталацията си, тъй като тя не се монтира от него.

„Това, което знаем, е че последният протокол в нашите архиви е от 2020 година”, каза Димитър Лъжов от „Овергаз” за инсталацията в разрушената къща.

От „Овергаз” коментираха, че газопреносната им мрежа е нова, а подобен тип аварии - рядкост. Проверки на инсталациите по домовете трябва да се правят редовно, но това било грижа на собствениците.

„Когато се прави проверка на инсталацията ежегодно от външна фирма, а не от „Овергаз”, протоколите трябва да се представят от самия потребител. Проверката на газовата инсталация е задължителна всяка година, а на газовия котел - на всеки две години”, подчерта Лъжов.

Изтичането на газ се усеща по специфичната миризма и при такива ситуации трябва да се действа мигновено. Първо трябва да се прекъсне газът.

От общината посочиха, че такъв инцидент в Банкя не е имало от поне 20 години. Ще се създаде специална комисия, която да оцени щетите по близките до взрива сгради и да компенсира пострадалите за разрушеното имущество.

„За всеки един ползвател има законово изискване на годишна база да минава технически преглед. За общинските сгради има такива проверки на ежегодна база. Ние сме задължени да го правим. Общинската администрация няма ангажимент да проверява техническата изправност на газовите котли на домакинствата”, каза кметът на Банкя Рангел Марков.

Комисията ще даде и предписания за безопасна експлоатация на газови инсталации, когато се установят и точните причини.

А часове наред така и не дойде вест дали търсените мъж и жена от взривилата се къща са били в нея.