Снимка: БТА
ЕС се нуждае от 500 млрд. евро инвестиции в сигурността през следващото десетилетие
Лидерите на ЕС се събраха в Брюксел за първата си среща, посветена изцяло на отбраната. Целта е укрепване на европейската сигурност и намиране на начин за финансирането ѝ. Срещата се провежда и в контекста на промените след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп.
Перспективите за Европа с новата външна политика на Белия дом ускориха плановете на Брюксел да изгради собствена отбрана и технологичен капацитет, независим от Вашингтон. За тази цел ЕС се нуждае от 500 милиарда евро инвестиции в отбраната през следващото десетилетие, а в настоящия бюджет са предвидени само 8 милиарда евро.
Желязков: България е преизпълнила целите на ЕС в отбраната
В добавка всяка страна ще трябва да завиши и разходите си за отбрана, само за да си гарантира защитата на НАТО. Политиката на Тръмп вече разтревожи Европа и затова страните от Стария континент обмислят как да увеличат разходите си за отбрана в бюджетите си.
Някои държави предлагат емитиране на общи облигации или по-гъвкави фискални правила, позволяващи повече национални разходи за отбрана. Други пък искат пренасочване на неизразходвани средства на ЕС или разширяване на ролята на Европейската инвестиционна банка.
„В момента оценяваме разликите за всеки от съюзниците между това къде се намираме и къде трябва да бъдем. Въз основа на това ще бъдат определени целите за отбранителните способности. Трябва да увеличим разходите и производството за отбрана, като новият ангажимент ще бъде значително над 2%“, заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте.
Желязков ще участва в среща на лидерите на ЕС
България смята, че вече е надскочила прага. „Ние сме на мнение, че докато немалка част от страните не достигнат двата процента, да говорим за увеличение още е рано. С покупката на F-16 България достигна 3% от БВП - така че ние сме преизпълнили целите“, посочи премиерът Росен Желязков.
„Нашата позиция, особено в контекста на разширяването на Западните Балкани - кохезионният инструмент не трябва да се използва за ресурси за пренасочване на средства, а да остане за политиките по сближаване“, посочи още Желязков.
Според анализи достигането и надхвърлянето на целта от 2% от БВП за отбрана може да освободи около 60 млрд. евро за допълнителни инвестиции. Обсъжда се и изключването на разходите за отбрана от изчисленията на бюджетния дефицит.
Кореспондент: Антоанета Николова
Редактор: Цветина Петкова