Снимка: БТА
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отправи критика към президента Румен Радев
Извънредното изслушване на енергийния министър Жечо Станков в парламента пропадна. То започна по-рано днес, но не продължи по същество и ще бъде отложено най-вероятно за следващата седмица. Причината – отсъствието на бившия енергиен министър Росен Христов и бившият директор на „Булгаргаз” Деница Златева. Поводът за изслушването бяха сключените споразумения с турската компания „Боташ” и отражението им върху „Булгаргаз”. За него настояха от ГЕРБ.
Лидерът на партията Бойко Борисов атакува президента Румен Радев и го призова да отиде в Турция, за да предоговори условията по договора.
„5 милиона и 200 хиляди сме изпратили за „Боташ”. Виновен е този, който се е тупал в гърдите и сега, като държавен глава, трябва да отиде и да предоговори това. Половин милиард вече изтекоха. Трябва да отиде и да се моли поне да се разминем с този половин милиард”, заяви Борисов.
София и Анкара търсят възможности за подобряване позициите за газовото споразумение с „Боташ“
Кой и как е сключил споразумението настояха да разберат и от „ДПС – Ново начало”.
„Нека мине изслушването и да разберем кой нареди да се подпише този договор”, призова лидерът на формацията Делян Пеевски.
А в своето изложение в зала министърът на енергетиката даде подробности за това как са се развивали процесите по сключването на договора назад във времето и обясни, че ако той бъде прекратен предсрочно, то неустойката, която трябва да платим, е над 2 милиарда долара.
„Държавата ще заплаща на годишна база капацитет за половин милиард кубични метра, който физически не можем да използваме. Това са милиард и 200 милиона, които ще платим, без да използваме услугата”, обяви Жечо Станков в зала.
„Българската страна няма достъп до газопреносната мрежа на турската страна. Това е договор за покупко-продажба, защото е описано, че българската страна има право да достави до терминал в Турция газа. След това газът се продава и отново се получава на входна точка България.”, каза още Станков.
И припомни, че процесът по сключване на договорите е стартирал с международни срещи на 9 декември 2022 г., в които са участвали президентът Румен Радев и служебното правителство. На 6 януари 2023 г. Министерският съвет е одобрил споразумението по предложение на служебния министър Росен Христов. Въпреки това, според Станков, в преписката липсват същинските документи за покупко-продажбата и капацитета, тъй като не са били приложени. Министерството на финансите не е изразило становище поради липса на необходимата документация.