Снимка: БГНЕС
„Ако нещо е направено по доноси, то трябва да отпадне”, категоричен е лидерът на ГЕРБ
Делян Пеевски не е санкциониран за корупция. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Също така каза, че предстои да излязат проверките на данните, свързани със санкционираните за корупция по закона „Магнитски“ от САЩ българи, защото „аз знам, че по линия на службите там няма такова нещо“.
„Ще дойде време и за него, и за Владислав Горанов. Истината ще излезе, както се случи вчера в Унгария”, прогнозира Борисов.
На въпрос дали защитава Пеевски, лидерът на ГЕРБ каза: „Защитавам, ако има справедливост. Ако нещо е направено по доноси, то трябва да отпадне”, категоричен е Борисов. Според него "всичко идва от "една публикация в "Политико".
Случаят в Унгария, който визира Борисов, е свързан с Антал Роган - приближен на унгарския премиер Виктор Орбан и ръководител на кабинета му, заради предполагаемото му участие в корупционни схеми. На 7 януари САЩ му наложиха икономически санкции заради „участието му в корупция”. Те бяха въведени от администрацията на президента Джо Байдън.
Според информациите тогава Антал Роган, министърът, който ръководи кабинета на Орбан и контролира разузнавателните служби и правителствените комуникации, е „организирал схеми, предназначени да контролират няколко стратегически сектора на унгарската икономика. Освен това да отклоняват приходите от тези сектори към себе си и да възнаграждават лоялни хора от неговата политическа партия“, се казваше в изявление на американското министерство на финансите.
От Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на Щатите описваха Роган като високопоставен унгарски правителствен служител, който има ключова роля в правителството на премиера Орбан и контролиращ много правителствени структури.
„През целия си мандат като държавен служител, Роган организира системата на Унгария за разпределение на обществени поръчки и ресурси на приближени до него и лоялни на политическата партия „Фидес”. Роган организира схеми, насочени към контролиране на няколко стратегически сектора на унгарската икономика и пренасочване на приходите от тези сектори към него и да възнаграждава верните на своята политическа партия”, посочиха тогава от Министерството на финансите на САЩ.
По-рано днес обаче държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че Роган е изваден от черния списък на Държавния департамент. Според Рубио, ако присъствието на Роган в черния списък се е било запазило, това щяло да бъде несъвместимо с интересите на външната политика на САЩ.
Рубио е информирал външния министър на Унгария Петер Сиярто за решението. Сиярто от своя страна заяви, че решението за вдигането на санкциите е ясен сигнал, че вятърът във Вашингтон се обръща. Според него решението за налагане на санкции е било „плод на реална политическа вендета от страна на фрустрирания американски посланик в Унгария” и президентът Доналд Тръмп е поправил тази несправедливост.
► На 7 януари от американското министерство на финансите публикуваха информация, според която Роган е „организирал схеми, предназначени да контролират няколко стратегически сектора на унгарската икономика. Освен това да отклоняват приходите от тези сектори към себе си и да възнаграждават лоялни хора от неговата политическа партия”.
► „САЩ няма да се поколебаят да държат отговорни личности като Роган, който използва властта на своя пост, за да обогатява незаконно себе си и своите приближени, за сметка на страната и съгражданите си”, каза тогава изпълняващият длъжността заместник-министър на финансите по въпросите на тероризма и финансовото разузнаване Брадли Смит.
► През юни 2021 година САЩ наложиха санкции срещу Делян Пеевски, Васил Божков и Илко Желязков, както и всички, свързани с тях фирми и организации. В документа от финансовото министерство на САЩ тогава посочиха, че Пеевски и Божков са крупни български олигарси, а Илко Желязков, като бивш заместник-шеф на Държавната агенция за технически операции, е действал като дясна ръка на Пеевски. Санкциите обхванаха общо 65 български физически и юридически лица.
► През февруари 2023 година САЩ санкционираха още българи по списъка „Магнитски”. В списъка влязоха Александър Христов Николов, бившите министри Владислав Горанов и Румен Овчаров, бившият изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй” Иван Киров Генов и председателят на Национално движение „Русофили” Николай Малинов.
Редактор: Георги ГеновПоследвайте ни