Основният виновник е скокът във вноса и натрупването на запаси

Първите данни за икономическия растеж на САЩ, обхващащи периода януари – март, който съвпада с втория президентски мандат на Доналд Тръмп, бяха оповестени публично.

Министерството на търговията съобщи, в предварителен доклад, че най-голямата икономика в света се е свила през първите три месеца на годината. Икономистите и финансовите пазари до голяма степен очакваха растеж от 0,3%. Данните обаче показват, че икономиката се е свила с годишен темп от 0,3% между януари и март. Това е най-лошото представяне от три години насам и рязко под солидния темп на растеж от 2,4%, измерен през предходните три месеца.

Американските медии коментират, че митата на Доналд Тръмп имат обратен на предвидения ефект.

Изследванията показват, че основният виновник е скокът във вноса и натрупването на запаси, за да се преодолеят търговските тарифи.

Според Тръмп търговският дефицит на САЩ е най-големият обществен враг, тъй като се наблюдава рязкото му увеличение от декември насам. Това е в рязък контраст с основната му мисия да намали разликата между стойността на американския износ и внос.

Стремежът за избягване на митата счупи няколко месечни рекорда, като дефицитът в търговията със стоки достигна нов връх през март.

100 дни на власт: Тръмп с нападки към медии и опоненти на мащабен митинг в Мичиган

Анализаторите твърдят, че макар водещата цифра да изглежда катастрофална за Тръмп, въздействието от натрупването на вносни стоки изкривява истинската картина на икономическото здраве на САЩ.

По-важно, според мнозина, ще бъде как ще се развие началото на основната търговска война този месец. Съществуват опасения, че инфлацията ще се повиши рязко поради прехвърлянето на по-високите разходи за внос, което ще ограничи способността на централната банка на САЩ да намалява лихвените проценти както за потребителите, така и за бизнеса.

Всичко това става в момент, в който фондовите пазари и доларът все още се възстановяват от последиците от търговските залпове от „Деня на освобождението“.

Международният валутен фонд наскоро прогнозира годишен растеж от 1,8% за САЩ тази година. Но някои икономисти виждат шанс от 50% за предстояща рецесия. Американските фючърси показаха по-нататъшни спадове на фондовите пазари на "Уолстрийт" при отварянето на сесията.

В социалната си мрежа Доналд Тръмп обвини предшественика си Джо Байдън, заявявайки, че това е „фондовият пазар на Байдън, а не на Тръмп“.