Негово Светейшество се срещна с министър-председателя в Апостолическия дворец във Ватикана

Министър-председателят Росен Желязков беше приет на аудиенция от папа Лъв XIV. Негово Светейшество се срещна с българския премиер в Апостолическия дворец във Ватикана. Желязков води българската делегация на традиционната визита в навечерието на един от най-обичаните празници - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

"Ние сме първата официална делегация, която посещава папата. Проведохме интересен разговор, сред темите ни бяха вярата и актуалния дневен ред в Европа, говорихме за войната в Украйна и ролята на Ватикана като посредник. Поговорихме дори за изкуствения интелект и неговите измерения, обсъдихме темата за човешките добродетели и как да не бъдат изместени от виртуалната среда. Ватикана е неутрална, но хуманитарно ангажирана страна, която може да послужи за мост за примирие. Папата е един ангажиран проповедник, който все повече ще влиза в ролята на дипломат", коментира Желязков след аудиенцията.

Снимки: Правителствена информационна служба

Премиерът подари от името на българската делегация на Негово Светейшество папа Лъв XIV омофор – литургическа одежда, символ на духовната и епископската власт, с раннохристиянски символ на „Добрия пастир“.

Омофорът е изработен специално за случая в България от утвърдения експерт по църковни одежди Нина Димитрова. На Великден, в последната си публична изява, папа Франциск носеше такъв омофор, получен като подарък през 2019 г. при визитата си в България.

Извезаните символи върху омофора носят дълбок духовен смисъл:

♦ Кръстът символизира безусловната Божия любов и саможертвата на Христос, приемайки върху Себе Си греховете ни чрез разпятието, както и победата над смъртта и надеждата за Възкресението.

♦ Розата, емблематична за България, олицетворява красотата, трудолюбието и любовта, като също така е мост между земното и небесното, символ на вечността, възраждането и духовната сила.

♦ Образите на Светите Апостоли Петър и Павел, почитани в Римокатолическата църква, са духовните стълбове на Христовата вяра. Апостол Петър, изобразяван с ключове, символизира духовната и папската власт като приемник на Св. Петър, докато Апостол Павел представлява мисията на църквата в света, а книгата в ръката му е символ на неговите послания и основа на християнската теология.

Двойната символика на Апостолите Петър и Павел олицетворява двете начала на църквата – устойчивостта и приемствеността, представена от Петър, и мисионерския дух и вдъхновение, носени от Павел.

Припомняме, че на церемонията на „Свети Петър“ - последната публична поява на папа Франциск на Великден, той носеше омофор, който получил като подарък при посещението си в България. 

Министър-председателят ще се срещне и с държавния секретар на Ватикана кардинал Пиетро Паролин.

Росен Желязков разговаря с Джорджа Мелони в Рим


В Рим премиерът се срещна и с Великия канцлер на Малтийския орден Рикардо Патерно ди Монтекупо.

„България оценява благородните и хуманитарни дейности на Ордена, които са в съответствие с нашите общи ценности за насърчаването на мира и всеобщите човешки права”, посочи Желязков.

Министър-председателят изтъкна, че постоянните усилия в подкрепа на човешкия живот и достойнство, уязвимите и хората с увреждания, децата и възрастните, всички нуждаещи се хора по целия свят заслужават висока оценка и признание.

Желязков изрази увереност, че и занапред България ще продължи да развива сътрудничеството си с Малтийския орден. През изминалата година са навършиха 30 години от установяването на дипломатически отношения между България и Ордена. За засилване на двустранните отношения спомагат подписаните двустранни споразумения в областта на здравеопазването и пощенските услуги.

Премиерът посети и базиликата „Санта Мария Маджоре”, където през 867 г. папа Адриан II освещава славянската писменост и книгите на славянски език.

През IX век във Вечния град папата приема светите братя Кирил и Методий, провъзгласява ги за равноапостоли и благославя тяхното велико дело и книжовно наследство. Векове по-късно, през 1980 г., папа Йоан Павел II ги обявява за съпокровители на Европа - признание за културните пътища, които те отварят пред целия континент.

В „Санта Мария Маджоре” премиерът поднесе венец и се поклони пред паметната плоча на светите братя. Те са почетени именно в тази базилика, където папа Адриан II благославя техния превод на богослужебните книги на старославянски и одобрява използването на славянския език в литургията.

Министър-председателят се поклони и пред гроба на папа Франциск в базиликата.