Предложенията са за определянето на възраст за цифрова зрялост в ЕС

От опасни съвети за хранене до дезинформация, от кибертормоз до реч на омразата - с всеки изминал ден нараства броят на вредното за децата онлайн съдържание. Европейски държави се обединяват, за да ограничат достъпа на непълнолетни до социалните мрежи, сочи анализ на АФП.

Европейският съюз вече има едни от най-строгите цифрови правила в света за ограничаване на големите технологии, като в момента се провеждат множество проверки за това как платформите защитават децата - или не. Сега ЕС настоява за затягане на правилата, тъй като има все повече доказателства за отрицателното въздействие на социалните мрежи върху психическото и физическото здраве на подрастващите.

Тревожна статистика: Човек скролва 141 километра в социалните мрежи годишно

Подкрепена от Франция и Испания, Гърция е инициатор на предложение за това как ЕС да ограничи използването на онлайн платформите. Те ще представят плана на 7 юни в Люксембург, „за да може Европа да предприеме подходящи действия възможно най-скоро“, заяви гръцкият министър на цифровите технологии Димитрис Папастергиу.

Предложението включва определянето на възраст за цифрова зрялост в 27-те държави от ЕС, което означава, че децата няма да имат достъп до социалните мрежи без съгласието на родителите. След като идеята беше публикувана миналия месец, други държави изразиха подкрепа, включително Кипър и Дания. Датски официални представители заявиха, че въпросът ще бъде приоритет по време на шестмесечното им председателство.

70 хил. сигнала за материали с детска сексуална експлоатация за 2024 г.

Франция е водеща в борбата с платформите, като през 2023 г. прие закон, изискващ от тях да получават родителско съгласие за потребители под 15-годишна възраст. Мярката все още не е получила зелената светлина на ЕС, за да влезе в сила. Тази година Франция постепенно въведе изисквания към всички уебсайтове за възрастни да изискват от потребителите да потвърждават възрастта си, за да се предотврати достъпът на деца до порнография.

Също под натиска на френското правителство, TikTok забрани хаштага „#SkinnyTok“, част от тенденция, насърчаваща екстремната хубост в платформата.

Редактор: Дарина Методиева
Източник: БГНЕС