Снимка: iStock/Видео:"Ройтерс"
Местни производители се опасяват от екологична катастрофа в долината Ядар
Сръбски фермери от северния регион Ядар са твърдо решени да спрат проекта на минния гигант „Рио Тинто“ за добив на литий, въпреки че тази седмица Европейската комисия го определи като стратегически. Водени от опасения за необратимо замърсяване на земеделските земи и заплаха за поминъка си, местните производители се противопоставят на инициативата, която цели да намали зависимостта на Европа от Китай за ключови минерални ресурси.
Проектът в долината Ядар е от ключово значение за европейската икономика, тъй като литият е основен компонент в батериите за електрически превозни средства и мобилни устройства. Прогнозите са, че ако мината бъде изградена, тя ще може да задоволява до 90% от нуждите на Европа от ценния минерал.
"Не искаме мини": Протести срещу добива на литий в няколко сръбски града
Въпреки икономическите ползи, хиляди местни жители, сред които и водещи земеделски производители, се противопоставят на проекта от години. Основният им страх е свързан със замърсяването на плодородните земи в регион, където селското стопанство е основен поминък. Сред най-активните противници на мината е Златко Коканович, един от най-големите производители на мляко в село Горна Неделица.
„Има някои неща, които не могат да се купят с пари“, заяви Коканович пред „Ройтерс“.
Той отправи и остро предупреждение към компанията и властите, ако продължат с реализацията на проекта.
„Искам да им кажа, на „Рио Тинто“, да не се опитват да разработват мината или ще има размирици“, добави той.
От своя страна, „Рио Тинто“ обещава да разработи мината по екологично чист начин, спазвайки най-високите международни стандарти.
Ще има ли литиева мина в Сърбия въпреки масовите протести
„Проектът ще бъде реализиран при най-високи нива на прозрачност, при най-високи нива на опазване на околната среда и стандарти за правата на човека. Европейският съюз и Европейската комисия никога не жертват тези високи стандарти“, заяви Чад Блуит, управляващ директор на „Рио Тинто“ за проекта „Ядар“.
Литиевият проект предизвика масови улични протести в Сърбия през 2022 г. През 2021 и 2022 г. природозащитници събраха 30 000 подписа в петиция с искане парламентът да приеме законодателство за спиране на проучванията за литий в страната.
През 2022 г. правителството отмени всички лицензи за проучване на „Рио Тинто“, но Конституционният съд на страната възстанови действието им миналата година. Правителствени служители продължават да твърдят, че мината ще даде силен тласък на сръбската икономика.
Редактор: Мария БарабашкаПоследвайте ни