
Снимка: БТА
Десетото издание на пътуващия събор беше тържествено открито на 6 юни в Двореца на спорта
Десетото издание на пътуващия събор „На мегдана на другата България“ беше тържествено открито на 6 юни в Двореца на спорта в Лион, Франция – града, в който през 2015 г. се провежда първият такъв събор. Събитието събра над 100 български фолклорни състава от Европа и Америка и беше отбелязано като завръщане към корените, съобщи специалният пратеник на БТА Анжела Георгиева.
Топло посрещане и вълнуващо начало
Официални гости на събитието бяха генералният консул на България в Лион Надя Живкова-Ванева, заместник-кметът на Втори район на Лион Жан-Стефан Шайе, генералният директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев и председателят на Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина Радослава Недялкова.
Ръководителят на Българска танцова формация „От извора“ – Анита Екенова, и нейните танцьори приветстваха присъстващите с думите: „Добре дошли в града, където съборът се роди преди десет години. Каним ви да направим заедно това юбилейно издание незабравимо.“
Снимка: БТА
БТА – мегданът за новините от другата България
Особено вълнуващ момент бе речта на генералния директор на БТА Кирил Вълчев, който подчерта, че агенцията е „мегдан за новините от другата България“ и от април насам е публикувала материали за 82 състава, участващи в събора. „През следващите месеци ще започнем да представяме фолклорните формации и в английската емисия на БТА, за да направим по-видими българите по света“, посочи Вълчев и прикани онези състави, за които все още няма публикации, да се свържат с агенцията.
„БГ Свят“ – платформа за българите по света
Вълчев разказа, че рубриката „БГ Свят“ вече четвърта година отразява живота на българските общности по света. Само през 2024 г. публикациите в нея надхвърлят 8000. „На 24 май събрахме за 20-и път световна среща на медии, които пишат и говорят на български език – вече от 25 държави. БТА не само свързва българите с родината, но и помежду им – отвъд граници и часови зони“, допълни той.
Снимка: БТА
България ви очаква с отворени врати и сърце
Вълчев изрази признателност към сънародниците ни зад граница. „България има нужда от вашето завръщане – не само физическо, но и духовно. Има нужда от вашите знания, от любовта ви към родното“, призна той. Генералният директор на БТА подчерта, че България вече е част от Шенген, скоро ще приеме еврото, а кирилицата - третата официална азбука в ЕС – остава един от най-големите ѝ приноси.
Нови инициативи и културна отвореност
БТА представи и шрифта ЛИК, разработен на базата на буквите на учениците на Кирил и Методий, който е достъпен безвъзмездно за всички български организации по света. Агенцията участва и в съвместната инициатива „14 века България в Европа“, отбелязваща значими дати от националната и европейска история.
Снимка: БТА
Емоционални думи и цитати от Екзюпери
Със силни думи, вдъхновени от мислите на писателя Антоан дьо Сент-Екзюпери, Вълчев завърши словото си: „Любовта придава смисъл на всичко, а светът се превръща в чудо. Чудото престава при всяка раздяла, която прави човека по-беден. Затова България е по-бедна след раздялата с вас, но ние със сърцето си виждаме, че вие обичате България – и това стига. България е врата, която винаги ще бъде отворена за вас.“
Благодарност и гордост от дипломатите
Генералният консул на България в Лион Надя Живкова-Ванева също отправи емоционално послание към участниците и публиката. „Десет години не са просто кръгла дата. Те са доказателство за устойчивост. Благодарим, че пазите българщината – с песни, с танци, с обич. България живее навсякъде, където туптят български сърца“, приветства тя събора.
Заместник-кметът Жан-Стефан Шайе също приветства участниците: „Благодаря за възможността да споделя богатството на вашата култура. Лион е горд да ви има.“
Поглед към бъдещето: Нов фолклорен фестивал у нас
Председателят на Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина Радослава Недялкова съобщи, че през юли във Велико Търново ще се състои първият фестивал на български фолклорни групи от чужбина. „Да се срещаме и на родна земя – защото както сме при извора, така трябва и да се връщаме към корена, откъдето черпим сили“, каза тя.
Музика, обич и история в едно
Сценичната програма бе открита с прочувственото изпълнение на „Излеел е Дельо хайдутин“ от гайдаря Георги Душев и певицата Дияна Душева. Атмосферата беше наситена с емоции, гордост и съпричастност към българската културна идентичност.
Историята на събора – от Лион до Палма
Съборът „На мегдана на другата България“ води началото си от 2015 г. в Лион. Всяка година различен град от Европа го приютява – Монпелие, Гандия, Милано, Ла Нусия, Копенхаген, Прага, Палма де Майорка и др. През 2020 г. поради пандемията от COVID-19 съборът се проведе виртуално.
Редактор: Калина ПетковаПоследвайте ни