Ревматоидният артрит има периоди на обостряне и на затихване, но като цяло е прогресиращо заболяване...

Според някои учени всички болести в съвременния свят са предизвикани от проблеми в съединителната тъкан. Всеки болестен процес е проявление на нарушено хранене или извеждане на отпадъците – нарушена адаптация на съединителната тъкан, обясни в \"На кафе\" д-р Мария Папазова.

 

Ревматоидният артрит е доста разпространено заболяване. Има хора, които са предразположени към него. Наблюдава се генетична предразположеност и трикратно по-голяма заболеваемост при жените.

 

Това е типично съединително-тъканно заболяване. Засяга се по автоимунен път ставния хрущял. Може да засегне не само околоставните връзки, но и мускулите.

 

Ревматоидният артрит има периоди на обостряне и на затихване, но като цяло е прогресиращо заболяване, което води до тежко увреждане на ставите и инвалидизиране на пациентите. Той може да засегне и други органи и системи в организма.

 

Съществува генетична предразположеност за развитие на ревматоидния артрит, но и редица фактори на външната и вътрешната среда могат да окажат влияние.

 

Скованост, зачервяване и подуване на ставите, болка в мускулите и деформация на околоставните структури са някои от симптомите на ревматоидния артрит.