Този човек промени част от арабския свят и след това походите продължиха към Ню Йорк, Лондон, Мадрид.
Тази година протестиращият човек беше обявен за \"Човек на годината\" според списание Таймс. Този човек промени част от арабския свят и след това походите продължиха към Ню Йорк, Лондон, Мадрид.
Проф. Владимир Чуков заяви, че в арабския свят младите мъже и жени, образованите, но безработните, които повече не могат да живеят в такива диктаторски политически режими в арабския свят имат своя принос в това, което се е случило там. Той допълни, че са имали нужда от модел, от някой, който да ги стимулира, както и че без инструментите Туитър и Фейсбук Арабската пролет е нямало да се случи.
Западът трябва да бъде подготвен, че в Близкия Изток ще дойдат демократични режими. Дали да се притесняваме или не – това вече е отделен въпрос. Въпросът е какъв тип демокрация ще бъде, начинът, по който те ще провеждат своите избори и най-вече какви взаимоотношения ще има със северната част на Средиземноморието.
Преподавателят в Софийски университет \"Св. Климент Охридски\" - доц. Константин Грозев, заяви, че в основата на протестите не стои осъзнатото чувство за социална несправедливост, тъй като социалната справедливост в арабския свят е едно, в САЩ – друго, а в Индия – трето. \"Интересно е, че всяко едно поколение обикновено се ражда с идеалите, че ти можеш да промениш с директни действия начина, по който живееш\", допълни доц. Грозев.
Интересна е ролята на новите медии. Те в никакъв случай не създадоха революциите нито в Европа, нито в Америка, нито особено в арабския свят. Те обаче създадоха средата. В тези нови медии всеки се чувства сам творец на историята, заключи доц. Константин Грозев.
Повече по темата – вижте във видеото.