Шефът на Здравната каса каза, че никъде в Западна Европа не се допуска неплащане на осигуровки...

Новият шеф на Националната здравноосигурителна каса Пламен Цеков поиска да плащаме данък за здраве, вместо осигуровки.

Това би означавало, че за да ползваме здравни услуги, трябва да имаме коректни плащания за 5 години назад. В момента този срок е 3 години. 

Какво би променила тази мярка и как ще ни се отрази евентуален данък „здраве"?

Новият шеф на касата предлага неплатените осигурителни вноски за здраве да трупат лихви и данъчните служби да изискват издължаването им по съответния законов ред.

„Имаме в момента механизъм. Три години назад плащаш сумата, възстановяваш си правата, влизаш, ползваш съответния вид услуга в болница. Излизаш и пак преставаш да плащаш. Така излиза, че едни хора не участва солидарно в здравноосигурителната система", каза Пламен Цеков.

Сега сметките показват, че трябва да платим около 400 лева за три години назад, за да възстановим осигурителните си права и да се лекуваме безплатно.

Ако здравната вноска стане данъчно задължение, обаче, срокът ще се увеличи на поне 5 години, а сумата може да скочи значително, като към нея ще се добавят и начислените лихви.

Това би станало само при положение, че наистина не сме работили. В противен случай ще дължим вноска не на базата на минималната работна заплата, а върху доходите си през този период.

„Не мога да кажа каква е структурата на неплащащите. Много често при проверка се оказва, че те са били на работа. Има социални системи за защита на безработните. Всички, които са защитени от закона – за тях се плаща. Останалите трябва да намерят начин да плащат", каза управителят на Здравната каса. 

България, като страна, която изисква и безработните да плащат здравни вноски, е сред изключенията в Европа. 

„В страните членки на Запад такова явление като неплащане на осигуровки почти не съществува", допълни Цеков. 

От приходната агенция напомнят, че и в момента вноските за здраве са задължителни, а неплащането им се преследва от данъчните. Междувременно, от експерти от касата ще проверяват колко и кои са неосигурените българи.

Репортер: Деница Суруджийска