Законът за съдебната власт се връща за ново обсъждане в Народното събрание...

Президентът Росен Плевнелиев наложи вето на Закона за съдебната власт заради приетите преди седмица поправки, които предвиждат бившите членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) и служителите на Инспектората към него да получават „кариерни бонуси".


Текстовете, изготвени от управляващата партия ГЕРБ, ще осигуряват на магистратите с изтекъл мандат по-високи постове от тези, които са заемали преди да влязат в така нареченото правителство на съдебната власт.


„Тези разпоредби от приетия закон предизвикаха остри обществени реакции и поставиха въпрос доколко съответстват на Конституцията. Независимостта на съдебната власт е конституционен принцип. Една от гаранциите за тази независимост е правото й сама да назначава, понижава, премества и освобождава от длъжност съдиите, прокурорите и следователите. Приетите от парламента промени могат да се определят като намеса в дейността на съдебната власт от страна на законодателната", гласят мотивите за ветото.


В четвъртък премиерът Бойко Борисов обяви, че очаква законът да бъде върнат за ново обсъждане в Народното събрание.


„Като председател на ГЕРБ заявявам, че партията не би подкрепила избора на главен прокурор от настоящия ВСС, без този мой коментар да означава намеса в неговата дейност", подчерта Борисов.

 

Въпреки че не е съгласен настоящият ВСС да номинира и избере следващия главен прокурор, Плевнелиев не налага вето на този текст от закона.


Промяната предвижда процедурите за избор на председатели на върховните съдилища и на главния прокурор да започват шест месеца преди изтичането на мандатите им.


Все пак държавният глава изразява увереност, че новият главен прокурор ще бъде избран от следващия ВСС.

 

Не закъсняха и коментарите по първото вето, наложено от Плевнелиев.

 

"Ние ще подкрепим и ще уважим мотивите на президента. Няма да гласуваме повторно тези текстове в комисия и в пленарна зала от името на парламентарната група на ГЕРБ. Ще направим обсъждане с колегите както в правна комисия, така и в нашата парламентарна група, така и с колегите юристи от останалите парламентарни групи, за да преценим още веднъж дали трябва да отменим тези два текста", заяви представителят на управляващта партия Искра Фидосова.

 

„ГЕРБ прие тези промени, с които да награди за послушанието действащия Съдебен съвет, а сега ще се откаже от първоначалната си идея. Приветствам бързата реакция на президента, след като вчера му беше поставена задачата от премиера, но в бързината може би не е имал време да осмисли всичко, което му каза министър-председателят", заяви червеният депутат Мая Манолова.