Експозицията във Велико Търново включва скулптури от гипс и силикон на царе, боляри и занаятчии

Уникален за България и Балканите музей ще отвори врати във Велико Търново. Той представя величието на българската държава по времето на династията Асеневци. Експозицията включва скулптури от гипс и силикон на царе, боляри и занаятчии. Образите са толкова реалистични, че съперничат на тези в Музея на мадам Тюсо в Лондон.


Фигурите са изработвани в продължение на половин година. За направата на дрехите им са ползвани данни от различни исторически извори.


 „Фигурите са направени от висококачествен гипс, като лицата са направени от силикон с истински очни протези и истински зъбни протези. Търсена е максимална прилика с реални хора”, обяснява Цветомир Бояджиев – управител на общинска агенция „Царевград Търнов”.

 

Монетарница, стрители, грънчар, ковач и  зограф представят занаятите в Средновековна България. Монах, съставящ книги, олицетворява духовността и знанието. Стражи и оръжия пък разказват за войсковата ни мощ.


Двама български владетели са представени в музея. Единият от тях е Иван Асен II с третата си съпруга Ирина Комнина, които посрещат пратеник на унгарския крал.


Другият цар е Калоян. Едната сцена е от коронясването му, а  втората от пленяването на Балдуин Фландърски. Болярско и народно жилище завършват разказа за живота в Средновековна България. Усещането за автентичност допълва аудиовизуална система и костюми от онова време, с които посетителите могат да се облекат.


„Аз съм убеден че това, което тук е направено, е на абсолютно световно ниво и съм сигурен, че гостите, които ще дойдат тук, ще се убедят. Реалността, емоцията на фигурите, лицата им са поразяващи. Начинът, по който са изработени с материалите, които са направени, пресъздават една изключителна реалност. По някакъв начин се надявам че това ще повдигне и националното ни самочувствие с тази слава, която нашите царе са имали”, допълва още Цветомир Бояджиев.


Изграждането на музея се финансира от Европейския съюз и струва близо 900 хиляди лева.


Повече по темата може да гледате във видеото.


Репортер: Йовка Драганова