По думите му има проекти за съвместни разкопки, които българските археолози искат да осъществят там
„В Сирия има между 10 и 15% християни, и то православни християни. Това е районът Малюля към границата с Ливан, където още говорят езика на Христос. Това са арамеи. Аз не знам какво ще се случи с тях при една такава гражданска война и какво се случва в момента, защото информацията от Сирия е много малка. Но когато се борят мюсюлмански групировки, обикновено страдат християните”. Това заяви в студиото на „Здравей, България” археологът проф. Николай Овчаров.
По думите му страната ни би могла да помогне в една следвоенна намеса. „Войната е най-слабо желаното нещо. Аз като археолог мисля, че можем да помогнем. Там има много студенти, които са учили в България. Самият Омар е учил в България. Както в други страни като Виетнам, Монголия, Сирия има българска колония. Така че при възстановяването на Сирия, ние можем да имаме действително голяма намеса, включително и ние археолозите. Защото преди две години ние направихме проекти, които искаме да осъществим за съвместни разкопки там със сирийските археолози”, обясни проф. Овчаров.
В студиото той разказа за едно от най-новите открития при разкопки на Перперикон – това е едно от най-ранните изображения на Христос от 5 век.
„Това е една църква от самото начало на 5 век, която преди няколко години открихме на Перперикон, т.нар. „базилика номер 2”, в която в центъра е запазен изцяло амвона с много красива украса. Върху амвонът имаше няколко графита, които няколко години не подлежаха на разчитане, не само рисунки, но и надписи. Сега те бяха прочетени благодарение на д-р Николай Шаранков. Оказа се, че това са имена на апостоли, евангелисти, и споменаването на т.нар. „трисвета молитва”, която се появява именно в това време”, разказа още проф. Овчаров.
Целия разговор гледайте във видеото.