Успехът не е гаранция за щастие, твърди психотерапевтът Евгений Генчев

Имам всичко, което съм искал, но усещам безизходица”. Тези думи често се чуват от хора, на които на пръв поглед всичко им е наред. Оказва се, че хората, които се отличават с хубаво  семейство, възходяща кариера, добър материален статус и се радват на уважение сред обществото, изпитват все по-голямо неудовлетворение.

 

Няма причина успелите хора да нямат проблеми. По-скоро бих казал точно обратното – когато си успял си постигнал нещо, няма за какво да се бориш много или няма тепърва за какво да желаеш. Аз имам пациенти, които по обществените критерии са много успели. Известни и така нататък, но това няма никакво значение”, твърди психотерапевтът Евгений Генчев.

 

Дори един човек, който е притиснат от обстоятелствата, трябва да оцелява, да мисли за прехраната си, той има смисъл в живота си, може да е нещастен, но има смисъл”, допълва той.

 

Често така наречените "успели" хора се чувстват неудовлетворени. Сякаш не са на мястото си.

 

Там има един общ проблем. Вярата, че човек е длъжен да е удовлетворен. Той не е добър съвременен човек, ако не е удовлетворен. Именно вярата, че на всяка цена трябва да сме удовлетворени прави човека нещастен”, казва Генчев.

 

Неслучайно в началото на 20 век възниква екзистенциализма, който търси смисъла на живота и разбира, че такъв няма, освен такъв, какъвто му придадеш.

 

Патриархалното общество вярва,че смисъл има по принцип дадено от Господ, т.е. да създадеш семейство, да имаш деца и работа е било достатъчно. Навремето това е било всичко. Това е до гроб и смисълът е да работиш за това семейство. Съвременният бог, Богът на консумацията, на свободното наслаждение казва: Наслаждавай се на каквото можеш. Това е характеристика на индивидуалистичното общество. Това е лошият ефект от свободата” завършва специалистът.