Фирма набира работници за месопреработващи компании в Германия чрез полски работодатели

След сигнал за трафик на хора с цел трудова експлоатация, инспектори по труда, съвместно с представители на НАП и СДВР, извършиха проверка на фирма, която набира работници за месопреработващи компании в Германия чрез наемане от полски работодатели. 

 

Според оплакване на потърпевш наетите работници са принудени да работят при изключително тежки условия, много по-различни от предварително уговорените. Задължени са да изпълняват нечовешки норми при удължен работен ден срещу заплащане, което е много по-ниско от обещаното. Българските работници са дискриминирани спрямо полските им колеги, тъй като получават по-ниски възнаграждения за една и съща дейност, пише още в сигнала.

 

При проверката е установено, че фирмата има регистрация в Агенцията по заетостта като посредник, но не и регистриран договор с чуждестранен работодател. Това е задължително условие за осигуряване на заетост зад граница. 

 

От кандидатите за работа е искана определена сума за обработка на документи и декларация, че няма да претендират за възстановяването й, ако се откажат от осигурената им работа. Това е сериозен сигнал, че най-вероятно става въпрос за измама, информират от Главната инспекция по труда.

 

Между фирмата и одобрените кандидати няма сключени договори за посреднически услуги, които също са задължителни. Вместо това хората попълват лични въпросници, чрез които са събирани всичките им лични данни. Българските работници се извозват до Полша, където подписват договори на полски език с полския работодател, без да разбират клаузите в тях и да са запознати предварително с условията на работа. След това се командироват от него в Германия. 

 

С падането на ограниченията за работа на българи във всички европейски страни измамите с предложения за осигуряване на заетост зад граница не намаляват. Масово фирми предлагат срещу заплащане да уредят всички документи за самонаемане на българи в чужда държава, най-често във Великобритания. В тези случаи от кандидатите се искат между 400 и 500 паунда, за да им се осигури регистрация като лице на свободна практика. След като я заплатят, се оказва, че няма работа за тях в съответната държава.