Потреблението на дребно е скочило с над 9 на сто

През последните месеци сме увеличили разходите си, както за стоки от първа необходимост, така и за екстри за дома ни, показват данните на Националната статистика.  Означава ли това, че сме станали по-богати, разказва Георги Георгиев.


Всъщност повечето направени покупки не означават непременно повече изхарчени пари. Точно обратното, българинът търси изгодни оферти и начини да напазарува възможно най-евтино. Затова и най-сериозен е ръстът при онлайн покупките ни и през 2013-та те са нараснали с повече от 18 %.


През миналата година повече сме пазарували и в магазините – потреблението на дребно е скочило с над 9 на сто. Най-много покупки има на компютри и мобилни телефони, битова техника и мебели и при храните, напитките и цигарите.


От няколко месеца пазаруването за Виолина е само няколко клика в интернет. Откакто е майка покупките в магазина за нея стават мисия невъзможна.


„Просто, когато имаме време, когато спят на обяд – можем да седнем пред компютъра и да напазаруваме. Иначе е много трудно с децата да обикаляме с количката по магазините”, обяснява Виолина Малинова.


Освен по-бързи и по-лесни, покупките онлайн са и по-евтини за Виолина.


„Има оферти. Просто трябва да се гледат намаленията, защото в днешно време всеки гледа да пазарува по-евтино”, допълва Виолина Малинова.


Изгодни оферти, богат избор на стоки и пестене на време привличат все повече купувачи към онлайн пазаруването. Собственикът на сайт за обяви в интернет отчита ръст от 30 % на заявките за последните шест месеца.


„Когато човек продава своят телефон, който е ползвал една година и иска да си купи нов модел, той ще го продаде на половин цена. Той е с добро качество и купувачът на добра цена взима сравнително нов телефон”, твърди Спас Сливков – мениджър в онлайн магазин.


Именно като продаваме или купуваме стоки „втора ръка” в интернет пестим най-много. А с по-малки разходи правим повече покупки.


„Най-вече дрехи и сега за лятото нова количка, пак ще се ориентираме към онлайн магазините. Там търсим по-евтиният вариант, по-бърз и по-евтин”, добавя Виолина Малинова.


„Бих казал, че сме станали по-умни и по-находчиви – могат да се намерят по-изгодно вече стоки онлайн. Другото нещо – хора от малки населени места да получат разнообразие от стоки – вече молът е в твоя дом”, заявява Спас Сливков – мениджър в онлайн магазин.


Наред с предимствата, покупката онлайн може да ни вкара и в много капани. Правило номер едно, когато пазаруваме в мрежата, е да знаем от кого купуваме.


И докато преди години онлайн сме пазарували предимно дрехи, козметика, бижута и стоки за деца, то сега сериозен бум има при покупките по електронен път на авточасти, автомобили и имоти.


Повече по темата гледайте във видеото.