Тютюнът е причина за смъртта на 700 000 души годишно в ЕС
Над 2 милиона българи са активни пушачи, показват данните на Световната здравна организация, по повод днешния Световен ден без цигарен дим. Заклетите пушачи у нас са 40% от мъжете и 19 на сто от жените, като силният пол пуши около 40 цигари на ден, а дамите - 24 цигари, показват данните на Световната здравна организация за миналата година.
И според родната статистика, всеки трети българин е редовен пушач. Най-страстните пушачи у нас са хората между 25 и 65 години. Непрекъснато се увеличават парите, които даваме за цигари. През миналата година едно българско семейство е харчило за алкохол и цигари по около 420 лева годишно, докато преди десет години тази сума е била 190 лева.
Световната здравна организация напомня, че на всеки 6 секунди в света умира човек от употребата на тютюневи изделия. А според изследване на здравни експерти у нас - само за миналата година заради пълната забрана на тютюнопушене на закрити места са регистрирани около 1600 инфаркта по-малко в сравнение с предходната година.
Тютюнът е причина за смърт на 700 000 граждани на Европейския съюз всяка година. „Пушачите се нуждаят от по-силна подкрепа, за да се спре тяхното пристрастяване към тютюна преди последиците от него да са непоправими. Той е единствената най-предотвратима причина за смърт, а тютюневия дим е основната причина за хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) в развитите страни, но предотвратима прогресивна хронична болест, която се очаква да се превърне в третата водеща причина за смърт в световен мащаб през 2030 година. Освен това, тютюн изостря дихателните проблеми и алергиите”, се казва в съобщение , изпратено от Асоциация на българите боледуващи от астма, алергии и ХОББ.